12 tipů pro cestování s miminkem autem
Cestování s miminkem autem může být náročné. Za tu dobu, co je prcek na světě, se toho s námi autem už docela dost nacestoval. Nejdále do Berlína (vzhledem k situaci). Dala jsem pro vás dohromady 12 tipů, které mohou pomoci cestu s miminkem autem ulehčit.
1. Vykřičte to do světa
Je tu nový člen rodiny! Vykřičte tuhle zprávu do světa. Nemyslím teď doslova. Sdělte tuto radostnou novinu a fakt, jde-li o cestování autem, ostatním řidičům na silnici. Kupte si nálepku na auto, která dá ostatním účastníkům provozu vědět, že ve vašem autě je miminko. Koupit je můžete na pumpách, v obchodech s dětskou výbavou nebo na různých e-shopech. Mám pocit, že řidiči se mírní a nebývají ta “hrrrr”, všimnou-li si, že je v autě dítě.
2. Uzpůsobte čas cesty miminku
Máte-li možnost, uzpůsobte čas cesty rutině miminka. Mám teď na mysli především čas spánku vašeho drobečka. U nás se osvědčilo, pokud to jde, vyrážet chvíli před tím, než na malého přijde spaní. To bývá nyní pravidelně dopoledne kolem desáté a odpoledne ve dvě. Pokud nás netlačí čas a je možné vyjet v této době na delší cestu, přizpůsobíme čas odjezdu Theovi.
3. Must-have výbava
Jsou tři věci, bez kterých si já osobně nedokážu cestu s prckem představit. První je samozřejmě autosedačka. Bez té by to nešlo. 😀 I když babičky mě vyvedly z omylu, když mi ukazovaly, jak se dřív cestovalo s kočárkem uprostřed v autě. 😀 My vybírali rychle a bez újmy na psychickém zdraví. Když jsem viděla, kolik variant existuje, málem mi explodovala hlava. Volila jsem rychle a bezbolestně autosedačku, jejíž základna nám zůstane i poté, co nám prcek povyroste. Jen koupíme větší sedačku.
Druhou věcí, díky které vidím, jak to vzadu s malým vypadá, je zpětné zrcátko. Často s ním jezdím sama. Nechávám ho sedět vzadu diagonálně tak, abych na něj dosáhla, kdyby cokoli (samozřejmě, když auto stojí – na světlech atp.). Třetí věc, především na delší cesty, jsou hračky nebo jakákoli forma zábavy. Pokud nemáte nikoho, kdo by se miminku vzadu věnoval, tak je fajn připevnit mu hračky tak, aby si s nimi mohlo během cesty hrát. Theo má nyní skládací knížku připevněnou tak, aby mu nespadla, ale aby si s ní zároveň mohl hrát.
4. Slunce umí být prevít
Především v letních měsících umí slunce miminko pěkně potrápit. Je dobré se na něj připravit. Pořiďte si do auta buď nějaké stínítko, nebo použijte starý dobrý trik – přidělanou plínku v okně auta. Nám dobře posloužila i samotná autosedačka, která má vysouvací stříšku.
5. Žádný hlad a žízeň
Thea vždy před cestou nakojím. Zároveň jsem během letních měsíců na delší cesty vždy přibalila fenyklový čaj. V létě potřebují děti více tekutin a kdybych zrovna na dálnici v danou chvíli nemohla zastavit, spolujezdec dá Theovi napít. To samé může platit pro mléko. Přichází-li na Thea hlad a já to vím, automaticky zastavuji tam, kde je to možné a nakojím ho.
6. Časté zastávky
Tím se dostáváme k dalšímu bodu, a tím jsou časté zastávky. Miminka by neměla v autosedačce trávit příliš času. Doporučuje se přibližně po dvou hodinách udělat pauzu. Za mě to většinou tak vyjde a je to ideální. Protáhne se nejen Theo, ale celá posádka. Thea nakojím, přebalím a jede se dál.
7. Přebalování za každé situace
Našemu miminku se v autě dělá nejlíp jedna věc a spánek to není. 😀 Většinou, ihned poté, co nasedneme do auta a Theo se pohodlně usadí ve vajíčku (autosedačce), přijde na řadu “kakande grande”. 😀 Jemu se prostě dobře vyměšuje v této poloze, a co tak vím, tak většině miminek. Ještě než vyjedeme to tedy vypadá tak, že si na zadní sedačce připravím provizorní přebalovací základnu a jde se měnit plínka. V autě mám dvě deky, kterými vyrovnám sedačku, pod Thea dám cestovní podložku na přebalování, kterou mám v taštičce. Tu tahám s sebou všude. Jsou v ní plínky, krém, podložka, náhradní tričko, tepláčky a ponožky. Věřte mi, to je must-have. Miminka jsou sice prťavý, ale po****t se někdy umí až za ušima. 😀 S sebou máme taky cestování nepromokavý pytel na pleny.

8. Pohodlí nade vše
Cestovat vám vždy doporučuju v pohodlném oblečení. To samé platí pro miminko. Za mě je na cestu super obléct prcka i tak, abych mohla jednoduše zjistit, zda potřebuje přebalit či nikoli. Ideální je nějaký rozepínací spodek mezi nohama.
9. Ať je hudba tvůj lék
Hudba může být jakousi formou zábavy, ukolébání či ukonejšení. Někdy ale nevhodná hudba může na miminko působit opačně. Theovi kupříkladu nevyjovují moc podcasty a audio knihy. Nemá rád mluvené slovo. Tedy především, když na něj jde spaní
10. Tip pro cestování pozdě večer nebo když nejde spát
Někdy jsme museli cestovat v době, kdy byl Theův čas jít do hajan. Stalo se tak většinou při cestě domů z víkendu. Prcek bohužel neuměl během cesty zabrat. Chtěl svou rutinu, předspánkové rituály. Jenže vykoupat, namazat a spát – to nešlo. Záchranou v této situaci nám bylo nosítko, nebo když byl menší, tak šátek. Zastavili jsme na pumpě nebo nabít auto, malého si vzali do nosítka a uspávali. Někdy to zabralo pět minut, někdy dvacet. Když ale zabral a byl opravdu “tuhoň”, přendali jsme ho do sedačky a jelo se dál. Po celou cestu domů pak spal.
11. Teď ho jen nevzbudit
Jen málokdy se nám podařilo po dojezdu Thea nevzbudit. Našla jsem ale jednu vychytávku, která by mohla pomoci. Vyzkoušeno nemám, ale ráda bych pořídila. Jedná se o dečku do autosedačky, která je určená ke zvedání a ukládání miminka. Mimo autosedačku se dá využít jako hrací deka nebo přikrývka. Deka má dvě uši, takže pokud ji necháte pod miminkem v autosedačce, můžete ji po příjezdu využít na přenos do postele. 🙂
12. Spoko máma = spoko mimčo
Závěrem to nejdůležitější. Buďte v klidu. Cesty s miminkem, obzvlášť pokud ji absolvujete sama bez pomoci, mohou být někdy náročné. Miminko pláče, nemůžete mu ihned v minutě poskytnout náruč a ukonejšit ho. Hlavně KLID. Zastavte, hned jak, to bude možné. Není kam spěchat. NEstresujte se!
Přeji vám pohodové jízdy autem za zážitky.
Tento článek vznikl ve SPOLUpráci s značkou Hyundai.
Měli jsme možnost si po dobu necelého půl roku vyzkoušet jízdu elektromobilem KONA Electric.
Děkujeme.
▼
Cestování elektromobilem má řadu výhod, které jsme si mohli jako rodina vyzkoušet na vlastní kůži. Jednou z nich, kterou vnímám jako velké ulehčení pro maminky s dětmi v Prate, byla možnost parkovat v podstatě kdekoli. Praha podporuje elektromobilitu, a tak máte s autem možnost parkovat na modrých a fialových zónách. Jízda v KONĚ ELECTRIC byl celkově úplně jiný zážitek, než v klasickém autě. Žádný hluk, klidný pohon a plynulá jízda. Nabíjení vám zabere většinou hodinu a půl na nabytí na 100 %. Nemáte-li možnost dobíjet doma v garážích, není to už takový med. Doporučila bych auto především lidem, kteří tuto možnost mají. Dá se to zvládnout i bez toho, což byl náš případ. Musíte předem plánovat a spojit třeba příjemné s užitečným. Cestu je vhodné plánovat podle toho, jak daleko jedete a kam. Nabíječek není ještě tolik na to, abyste jeli bez přemýšlení. My zastavovali tak i tak s prckem, takže jsem to spojili. Děkuji Hyundai za možnost vyzkoušet si jízdu v KONA Electric. Byla to JÍZDA. 🙂