Proč zkusit ferraty a jak se na ně připravit
Máte-li rádi dobrodružství, překonáváte sami sebe, kocháte se krásnými výhledy a (ne)bojíte se výšek, doporučuji vyzkoušet ferraty. Co to ale vlastně je, proč tomu dát šanci a jak se připravit na první výstup? To se dozvíte v tomto článku.
Via Ferrata
Via ferrata, nebo-li železná cesta, je původně italské označení zajištěné cesty v horském terénu. Horské cesty jsou vybavené železnými skobami, stupačkami, lany, žebříky a dalšími umělými pomůckami pro snadnější zdolání obtížných úseků. Díky tomu jsou cesty zpřístupněné i turistům, kteří nemají zkušenosti s horolezeckými výstupy.
>> Ferraty se podle stupně obtížnosti značí od písmene A po E (A = nejlehčí, E = nejtěžší) v Rakousku. Italské označení je buď podle barev – modrá, červená, černá nebo nově taktéž písemně značená – F = snadná trasa, MD = středně obtížná, D = obtížná, MOD = velmi obtížná, ED = extrémně obtížná.

Poprvé jsem ferratu vylezla s partou Čechů, které jsem potkala během cesty po Evropě. Vylezli jsme společně Mangart v Itálii – ferrata C/D. Kdyby vás zajímalo víc, mrkněte níže na video, které navazuje na předchozí dva díly této cesty.
Proč to zkusit?
To, že jsem se loňské léto rozhodla jen tak vylézt poprvé ferratu, souviselo s mojí potřebou se překonat a jít naproti strachu z výšek. Den před tím jsem skočila z letadla, tak co už. 😀 K mému překvapení jsem si vedla celkem dobře. Nekoukala jsem se moc dolů, spíš se soustředila na jištění, každý svůj krok a povídala si s dalším odváždlivcem, který lezl za mnou. Zjistila jsem jedno – na ničem nezáleží. Respektive v tu chvíli, kdy lezete, stoupáte a jste kdesi na skále, se najednou všechny problémy smrsknou. Jediný váš cíl je dostat se na vrchol a nespadnout. Přátelé, je to podle mne jedna z nejlepších meditací. Doporučuju všem, kteří chtějí vypnout a, jak se teď říká, žít přítomností. 😀 Tady vám totiž nic jiného nezbývá. Musíte se soustředit a slibuju vám, že to půjde.


Nicméně meditace není samozřejmě jediný důvod, proč ferraty zkusit. Vyzkoušíte svojí nejen fyzickou kondici, ale i psychickou odolnost. Čím mladší člověk, podle mne, okusí takovýto typ aktivity, tím lépe. Umí se pak poprat v životě lépe s překážkami. To samozřejmě platí pro sporty a cestování obecně. No a dostanete se do míst, kam se ne všichni odváží. Odměnou vám budou opravdu krásné výhledy.

Jak vybrat trasu?
Ferrat je především po Evropě až až. Nejčastěji se jezdí do rakouských, švýcarských, slovinských nebo italských Alp. Česká republika jich taky několik nabízí. Jednou z nejznámějších je vodní brána u Semil. Záleží tedy na vás, kam zrovna míříte, s kým a na jak dlouho. Pokud máte chuť vylézt více vrcholů, doporučuju si vybral lokaci, která nabízí více ferrat v blízké vzdálenosti.
Trasu si vybírejte podle obtížnosti. Záleží, jak jste zkušení, jakou máte fytickou zdatnost a na co si troufáte. Kromě samotné obtížnosti trasy berte na vědomí i cestu k ní a následně sestup. Samotná ferrata může trvat hodinku, ale výstup a cestup může být mnohem delší. Pokud jste nikdy nelezli, doporučila bych vybrat ferratu A, B, kde si to osaháte (moje první zkušenost byla ale C/D a zvládla jsem to, tak záleží, jak se cítíte) . Jsou i ferraty, kde máte možnost lézt po jedné skále více tras různé obtížnosti. To je ideální, když je skupina namíchaná.
Zkrátka a dobře, zjistěte si toho o ferratě co nejvíc včetně únikových míst v případě, že by vám docházeli síly. Důležité je samozřejmě i počasí. Lézt ferratu v dešti se může proměnit v dost nepříjemnou zkušenost. Mně to naposledy kvůli mokré skále a lanu pekelně klouzalo. Voda mi neva, ale na skále to rázem z obtížnosti C udělalo mnohem těžší ferratu. V případě, že má přijít bouřka, určitě nemáte na skále plné železných lan co dělat. Výstup byste tedy měli buď přesunout na jiný čas, a nebo sestoupit co nejdříve, pokud jste již na skále.
Pokud máte partičku, se kterou vyrážíte za dobrodružstvím, a chcete si ferraty užít a naplánovat po svém, určitě to zmáknete. Nezapomeňte být připraveni na vše, mít s sebou lékárničku, být pojištěni. Nemáte-li kolem sebe další nadšence nebo zrovna nemůžete na tuhle aktivitu najít někoho, kdo může jet s vámi, zkuste organizovaný zájezd.

Měla jsem možnost otestovat a vyzkoušet si, jaké je vyrazit s partou neznámých lidí na několik dní do italských Dolomit. Konkrétně jsem se vydala na zájezd Dolomity ferratově s CK KUDRNA. Pro ty, kteří si chtějí se chtějí vydat za dobrodružstvím a rádi svěří organizaci zkušenějším, vřele doporučuju.
CK KUDRNA se do světa blízkého i dalekého vydává už od roku 1979 a za tu dobu se stala synonymem pro aktivní dovolenou.
“Naše cestovka jistě není největší a neznámější, jistě však v sobě skrývá daleko víc, než jen označení “cestovní kancelář”. Všechny akce se snažíme připravit tak, abyste nejen viděli a zažili maximum, ale taky aby byla možnost si zemi doopravdy prožít, ochutnat, přivonět, zastavit se, naladit se na vlnu nového poznání, srovnat zkušenosti s novými kamarády a dát pravý význam nejen slovu “dovolená”, ale i “cesta”.
TENTO ČLÁNEK VZNIKL VE SPOLUPRÁCI S CK KUDRNA.
Co s sebou?
Balit se samozřejmě musíte podle počasí a aktivit, které vás na cestě čekají. Nicméně ferraty vyžadují specifickou výbavu, bez které na ně nemůžete. Co tedy budete potřebovat?
- ferratový set (prsní a sedací úvazek, plochá smyčka na provázání, 2 speciální karabiny, lanová smyčka a párací tlumič pádu)
- ochranná přilba (ta chrání hlavu proti úrazům způsobeným padajícím kamením, příp. při uklouznutí, pohybu v tunelech, jeskyních apod.)
- rukavice (lezecké, cyklistické rukavice bez prstů nebo se často setkávám s pracovními rukavicemi)
- pevné boty (pohorky, trekovky, boty s pevnou podrážkou)
- batoh (doporučuji menší ideálně s bederním pásem) nebo ledvinku (záleží na délce výšlapu)
- vhodné oblečení (počasí se na horách může změnit z minuty na minuty, myslete na to)
- lékárnička
- voda (za mě ideální HydraPack, abyste mohli upíjet bez zbytečného vytahování vody)
- opalovací krém (ten samozřejmě ideálně použijte před výšlapem)
- sváča (doujdou-li vám síly, pocítíte to a měli byste se v klidu na ferratě posilnit)
Ferratový set si můžete vypůjčit či koupit. Záleží, jak často budete lézt. 🙂 Jedete-li na zájezd, můžete si vypůjčit set i skrze CK.
DOBŘE si nastudujte navázání setu. Zkušenější člen výpravy by měl celou skupinu zkontrolovat a nic nepodcenit. Nejednejte zbrkle. Zároveň si taktéž ujasněte pravidla lezení na ferratě, jak pracovat s karabinami a co dělat při pádu.
Především si to ale UŽIJTE! 🙂