Hana Šormová: “Pobyt v cizině ve mně probudil asi něco skrytého!”

Hanka Šormová je zakladatelkou webu Na nomádské stezce. Svět cestování a práce digitálních nomádů je něco, co jejímu životu dává smysl a co máme ostatně my dvě společné. Její web založila v touze inspirovat a dávat rady okolí o tomto trendu 21. století. Ráda bych vám jí dnes skrze společný rozhovor představila.

Hani, začněme od píky, kdy se ti v hlavě zrodila myšlenka odjet, zkusit na vlastní pěst žít v jiné zemi a vyrazit na nomádskou stezku?

Myšlenka mi bleskla hlavou v prosinci 2015 a shodou okolností se mi v lednu 2016 ozvala česká agentura s pobočkou na Maltě. Svůj pobyt na ostrově bych ale ještě nenazvala tou nomádskou stezku. Nicméně pobyt v cizině ve mně probudil asi něco skrytého, nějakou tu tulačku světem.

Kde v současné době tedy žiješ a jak se živíš?

Zrovna jsem se vrátila z Maroka a pomalu se chystám zase utéct :). Nicméně můj domov byl, je a troufám si tvrdit, že vždy bude Česká republika. Nejlépe samotné Brno. Takže žiji někde mezi Brnem, Vyškovem a celým světem.
Právě povaha mé práce mi umožňuje se sebrat, když uvidím výhodnou letenku nebo mám prostě chuť zase se toulat. A co tedy dělám? Začínala jsem jako copywriterka na volné noze, ale jsem i externí redaktorkou v online i tištěných médiích. Občas si odskočím na nějakou přednášku pro veřejnost. Jako zrovna teď, sedím ve vlaku směrem na Pardubice, kde přednáším o životě na Maltě.
V neposlední řadě jsem přičuchla i online marketingu. Baví mě si hrát s návrhem webů, eBooků, nastavovat e-mailové kampaně a vytvářet příspěvky pro fanoušky na sociálních sítích.

Máš vlastní web a blog Na nomádské stezce. Pro koho je určený?

Mám vlastně weby dva. První (www.hankasormova.cz) vznikl, když jsem začala podnikat na volné noze. Ale touha k cestování a inspirovat další vedl k založení i toho druhého (www.nanomadskestezce.cz).

Komu je určený? V podstatě všem, které baví cestovat, nebo hledají možnost, jak pracovat na svých cestách. Anebo i těm, co se rádi pobaví a zasmějí nad nějakou moji další zahraniční vylomeninou. Kromě eBooků jsou tady totiž blogové zápisky z cest a rozhovory se zajímavými dívkami, které také rády cestují nebo nomádí.

Jedna z podle nás velmi užitečných věcí na Tvém webu je E-book, který je zdarma ke stažení pro všechny, kteří chtějí začít cestování na vlastní pěst. O čem všem v něm píšeš?

Děkuji, že se eBook líbí. Tak nejraději bych doporučila si ho rovnou přečíst :), ale dobře, něco naťuknu. Je zde vlastně můj příběh, jak jsem se o ustrašené šedé myšky necestovatelky dala na cestu “volnoběžky”, nomádky a podnikatelky v jedné osobě. Můj příběh prokládám radami a odkazy na portály, knihy, osobnosti, které mě samotné pomohly.
Zařadila jsem tam i kapitolku o mém tolik oblíbeném cestování pomocí couchsurfingu. I přes občas peprnější zážitky na něj nedám dopustit.

Před tím jsi pracovala v IT firmě, to je zřejmě dobrý odrazový můstek pro následnou práci online. Využila si něco z Tvého zaměstnání a aplikovala to v cestě za podnikáním sama na sebe?

Už při vysokých školách jsem pracovala jako testerka SW a webových aplikacích postupně ve třech IT firmách včetně té na Maltě. Využívám celou řadu naučených dovedností v mé práci. Jednak je to pečlivost a řekněme až předchvilnost před deadliny, což musí každý tester splňovat. V neposlední řadě mám bohaté zkušenosti s programováním, navrhováním webu, uživatelskou přívětivostí a online nástroji.

Nicméně se učím stále. Momentálně hlavně tu byrokratickou část, která se týká daňového přiznání, automatizace faktur přes smart selling, atd.

Jaké jsou Tvé plány na letošní rok – ať už cestovatelské či pracovní?

Na to je vcelku těžké odpovědět, neboť třeba ty cestovatelské vznikají často i během pěti minut. Například Maroko jsem se rozhodla za pět minut od toho, co jsem uviděla žádost o spolucestovatelku v jedné FB skupině. Ale některé cesty vím už teď. Přelom dubna by měl být ve znamení Španělsko. Červen strávím na koňské farmě v Portugalsku. Musím si prostě vyzkoušet i dobrovolničení. Na podzim bych se ráda vrátila do Maroka, ale tentokrát alespoň na měsíc. A v prosinci mě čeká má vysněná země, jedeme na celých 5 týdnů až na druhou stranu zeměkoule. Ale název státu neprozradím. 🙂

A pracovně? I tam je to otazník. Každopádně chci dokončit web www.nanomadskestezce.cz, vydat ještě dva rozpracované eBooky a hlavně se těším na celou řadu přednášek. Ať už ty na serveru naucmese.cz, nebo domluvené. Zde bych zmínila například Slow Travel Festival pořádaný kluky, kteří stojí za Travel Biblí. Mimochodem, bezva kniha.

Na závěr mi musíš ještě prozradit, co nejdivočejšího jsi na cestách zažila. 🙂

Jej, to je podpásová otázka. Těžko se vybírá. Nejraději k dobru dávám ty příhody, kdy jsem ze sebe udělala fakt blondýnku. 🙂 Například jsem se vracela z Lichtenštejnska domů do ČR a místo toho skončila ve švýcarském Bernu. Ale nebyla to tak úplně má chyba. 🙂

Divoký byl taky couchsurfing v Maroku, kdy třeba jednou jsme měli pocit, že právě lezeme do doupěte prodejců lidských těl na orgány. Ale to jsem jen netušila, že oni žijí tak pospolitě a s minimem nábytku. Naopak po týdnu zde musím říci, že se od afrického obyvatelstva máme co učit. Laskavější a usměvavější lidi jsem zatím na svých cestách nepotkala.

Sledujte Hanku na jejím webu, FB nebo ji rovnou kontaktujte.