Jóga v těhotenství a její význam u porodu
Jógu cvičím již několik let pravidelně, stala se součástí mého života a myslím, že tomu tak i zůstane. Není jen o cvičení, to zastupuje jednu z částí toho směru, životního stylu. Dnes se ale budeme soustředit právě na pohyb, na jógu na podložce, asány a na to, jak může cvičení jógy před a během těhotenství prospět nám a následně i průběhu porodu.
Kolem tohoto tématu vyvstává hodně otázek – co a jak cvičit, jaké cviky jsou vhodné, jaké ne, zda vůbec cvičit, když žena před tím nedělala jógu nebo žádný sport a tak dále. Poprosila jsem vás na Instagramu o zaslání otázek, nad kterými dumáte, a společně s lektorkou těhotenské jógy, Veronikou Johánkovou, maminkou dvou dětí, na ně v tomto článku odpovídáme.
Nikdy jsem jógu necvičila a ráda bych začala, je to OK?
Ano, jóga je vhodná pro každého. Důležité je v případě, že jste nikdy před tím jógu necvičila nebo dokonce obecně pohybu moc nedala, začít pomalu a volit ideálně přímo jógu pro těhotné, gravid jógu. Lektor/ka přihlíží na váš stav a zařazuje pozice, které jsou pro těhotné ženy stoprocentně bezpečné, ať už se jedná o zkušené či nezkušené jogínky. Zároveň se vám může věnovat individuálně v případě, že je lekce v menší počtu lidí a sdílí se konkrétní potíže, bolístky a tak dále.
“Pokud žena před otěhotněním nepraktikovala jógu, doporučovala bych začít po prvním trimestru. Zároveň bych doporučila zkusit různé lektorky, lekce, a tím bych si zjistila, co mi sedí. Některé ženy jsou více naladěné na fyzično, chtějí si hlavně zacvičit, jiné na duchovno, jiné hledají střed. Je dobré si na začátku položit otázku – proč jdu na jógu, jaký je můj záměr? Cvičit jen proto, že je to teď trendy není úplně ono.”
Veronika Johánková, lektorka jógy
Jaké pozice nejsou pro těhotné vhodné?
Nedoporučují se lehy na břiše (můžete s malým bříškem, ale později to samozřejmě nejde), pozice, kde se posiluje přímé břišní svalstvo, obrácené pozice, dále pak zavřené rotace, kdy bříško jde proti noze atp. Nicméně, pokud se člověk zaměří, na to co nesmí, neužije si jógu samotnou.
“Doporučuji vybrat si takovou těhotenskou jógu, u které můžete zcela vypnout a důvěřovat lektorce. Pokud se věnujete i jiným druhům jógy, informujte lektorku o svém stavu a zjistěte, zda-li má s těhotnými zkušenosti. Cílem je si odpočinout, opečovat vše, co s těhotenstvím souvisí a ne bát se, jestli si náhodou neublížím.”
Veronika Johánková, lektorka jógy
Já osobně vím, že jsou lekce, které vysloveně nejsou doporučené pro těhotné. Ať už je to z důvodu typu lekce nebo právě proto, že by lektor/ka nebyl schopen odpovídajícím způsobem těhotné ženě poradit.
Hodně záleží na tom, jak jste zvyklá před těhotenstvím cvičit. Já osobně se cítím velmi dobře, jógu cvičím déle a vím, co si mohu dovolit. Třeba taková stojka na hlavě se samozřejmě obecně nedoporučuje těhotným ženám. Primárně z důvodu, aby si žena neublížila, nespadla. Není ale prokázané, že je tato pozice nevhodná. Spíše je nevhodná pro toho, kdo samozřejmě se stojkou zkušenosti nemá. Já stojku dělám při józe v těhotenství občas, nastupuji do ní pomalu, postupně, nejdu švihem a jsem na ni zvyklá. Zároveň v ní zůstávám kratší dobu, což je obecně lepší u všech pozic v těhotenství. Nicméně mně dělá dobře dostat krev do hlavy a být v této pozici jednou za čas.
a necítí se na ní. Pokud si nevěříte, necítíte to, neriskujte!
V případě, s čímž už jsem se setkala na józe právě u Veroniky, že je některá nastávající maminka třeba více otevřená, doktor ji na to upozorní, tak nejsou vhodné pozice, které otvírají pánevní dno, otevřené pozice, tj. hluboký dřep “malásana”, motýlek, pozice, kde jsou hodně roztažené nohy. V tomto případně je dobré to nepokoušet a neprovokovat.
“Důležité je jakékoli indispozice říct lektorce, a tak se vyhnete zbytečným komplikacím. V tomto případě není prostor na hrdinství nebo stud, jelikož právě lekce těhotenské jógy jsou tu od toho, abyste si kromě opečování těla a mysli ulevily sdílením, které z mé zkušenosi tolik léčí. Nebojte se projevit své obavy i radosti. Těhotenství je dynamický proces a různorodé pocity jsou v tomto citlivém období přirozené.”
Veronika Johánková, lektorka jógy



Volte svíčky, které jsou pro vás bezpečné.
Je těhotenská jóga vždy stejná?
Samozřejmě není. Záleží na typu lektorky. Někdy se může jednat o jógu, která se primárně soustředí na cvičení, protažení, je svižnější či naopak. Nějaké lekce, kurzy mohou být více o komunitě, o sdílení a o individuálním přístupu. Někdy mohou být odbornější. Existují i jednodenní kurzy, které mohou zastoupit právě sdílení. Některé lekce mohou být naopak více duchovní, na některých se zpívají mantry. Záleží, co hledáte, co vám vyhovuje, kam budete rády chodit.
“Každá lektorka vede své lekce jinak, a proto je při výběru důležité nic neočekávát a jít do studia s otevřenou myslí. Vzhledem k tomu, že mé lekce jsou otevřené, sejdou se ženy jak v prvním, druhém, tak třetím trimestru, a proto se obsah ladí podle situace a jejich potřeb. Je to organický proces, stejně jako porod.”
Veronika Johánková, lektorka jógy
Pomůže cvičení jógy při porodu?
Cvičení jógy pomůže už při samotném těhotenství. Tělo se během tohoto období mění a má tendenci na změny někdy reagovat nevhodným postavením těla, chůzí, povolením. Na to se následně nabalují bolesti. Protahování těla, jemné posilování určitých částí pomáhá změny lépe zvládat. Na józe se naučíte pozice, které vám uleví od bolesti při těhotenství, ale i při porodu. Naučíte se pozice, díky kterým porod postupuje snáz, naučíte se správně dýchat a zjistíte, jak moc důležitou roli dech u porodu hraje.
“Porod je takový výstup osmitisícovku a s tréninkem to jde mnohem snáz. Důležitá je výdrž, síla a hlavně důvěra ve své tělo. Učím ženy zapojovat svaly tak, aby si odpočinuly ty přetížené a kouzlit s dechem, který je uvolní a přivede k miminku. “
Veronika Johánková, lektorka jógy
Jógové lekce vás podle mne naučí vás naučí nezůstat na povrchu. U těhotenské jógy, kterou mimo jiné já osobně navštivuju na více místech a jedním z nich jsou právě lekce Veroniky, se naučíte projevovat, opravdu se uvolnit, být sama sebou. Možná to znáte. Člověk se stydí nahlas dýchat, dělat “óm”, zavrtit se spontánně.
“Porod je to největší vykročení z komfortní zóny a proto doporučuji odhodit jakékoli zábrany a nechat se vést naplno svou intuicí, i když to bude znamenat, že budete vydávat hlasité zvuky, tančit nebo vzdychat. Je to jen vaše chvíle, projevte se tak, jak to cítíte.”
Veronika Johánková, lektorka jógy
Co dělat, když nemám těhotenskou jógu v dosahu?
Je fajn si udělat čas alespoň na jednorázový kurz, pokud nemůžete pravidelně docházet na lekce. Nicméně pro pravidelné cvičení můžete zvolit lekce i on-line. Veru vydala pro tyto případy online kurz, kde mimi jiné najdete i hodnotné informace právě k tématu porodu.

“Je přirozené, že ženy prvorodičky jsou nejisté a neví, co mají čekat. Proto je důležité mít v těhotenství, u porodu a v šestinedělí porodní asistentku nebo dulu, která s vámi bude od začátku do konce a vy ji tak budete maximálně důvěřovat. Naladí se na vás i partnera tak, abyste se u všeho cítili dobře a neměly strach, který produkuje kortizol a zastavuje produkci oxytocinu. Spoléhejte se ale především na sebe a své tělo, které přesně ví, co má během porodního procesu dělat. Těhotenská jóga vás navede k sobě a díky ní budete mnohem lépe znát své tělo a používat dech, který vás dovede k miminku.“
Veronika Johánková, lektorka jógy
Dá se cvičit do poslední chvíle?
Dá, jasně, že dá. Pokud se vám bude chtít. Pokud se na to budete cítit. A to je přesně ono. Vím, že jsou ženy, které zvedá ze židle věta – záleží na vás, ale podle mě je to opravdu individuální. Dnešní společnost často hledá na vše návody, univerzální návody. Nehledala bych ho ale právě tady. Těhotenství, cvičení jógy, mateřství – to jsou témata, kde se setkávám a vnímám, že jsme každá jiná, každá máme jinou zkušenost. A to je v pořádku! Důležité je za svá rozhodnutí přijmout odpovědnost.
Tak ať se vám krásně cvičí, je a rodí, holky! 🙂