Jordánsko: Místa, která určitě navštívit
Jordánsko, první země blízkého východu, kterou jsem měla možnost navštívit. Kromě výborného jídla (miluju hummus), shisha barů a kávy s kardamonem, na vás čeká užasná podívaná v podobě jednoho ze sedmi divů světa, poušť z filmu Mars, Marťan nebo Star Wars, moře, kde si můžete v pohodě nehybně číst a mnohé další. Dnes se s vámi podělím o místa, která podle mého nesmíte minout, vydáte-li se do Jordánska.
Skalní město Petra
Petru jsem chtěla navštívit už nesmírně dlouho. Byla na mém listu hodně nahoře a řeknu vám, uhranula mě. Nemůžu si pomoct, celé skalní město mě fascinuje. Byla jsem unešená z každé sošky, vchodu a všech těch pokladnicích, hrobkách, chrámech ani nemluvě. Prošli jsme si město křížem krážem i skrze méně turisticky oblíbené trasy a ty výhledy? Ne nadarmo je Petra na seznamu nových sedmi divů světa.
Nejvíce známou památkou je Al-Khazneh, pokladnice, která se před vámi objeví po přibližně deseti minutách chůze skrze soutěsku Al-Siq, která je hlavní cestou cestu do města. Ta sama o sobě je impozantní. Ve stěnách jsou vytesány vodní kanály, které původně zajišťovaly přívod vody.

Fotografie na tomto místě povětšinou vznikají z výhledu na skále, kam vás dovedou místní děti, průvodci za poplatek. Stojí se tam řada na kobereček, odkud si dělá hodně lidí fotografii. Já o tento způsob zachycení Al-Khazneh nestála, nicméně je tu ta možnost.
Během procházení skalním městem se připravte na neustálé nabídky průvodcovství, jízdy na koni, oslovi či v kočáře. My žádnou z nabídek nevyužili, netuším tedy, jaká je cena. Nicméně ihned u hlavního vchodu a prodeje vstupenek do Petry byly ceny sepsány a taktéž upozornění, jaké služby využít a jaké nikoli (což máte následně sepsáno i v psaném průvodci s mapkou, který je u pokladny k dostání zdarma).
Projít město můžete skrze různé trasy, záleží, co vše chcete vidět a taktéž na fyzičce a počasí. My si vybrali jednu z delších tras, na kterou se nevydalo tolik turistů z důvodu její náročnosti. Čeká vás na ní hodně schodů, ale odměnou vám budou krásné výhledy na celé město.

Konkrétně jsme to z Main Trail stočili na High Place of Sacrifice TRAIL, ze které jsme se následně opět vrátili na hlavní trasu a došli na její konec k Ad-Deir.





Cestou narazíte na různé stánky s občerstvením, především kávou a čajem. Ne všechny byly během ledna otevřené. Jídlo si můžete dát v restauracích na hlavní trase. My se rozhodli pro “All You Can Eat” variantu hned u Great Temple. Rádi podpoříme místní a jídlo stálo za to. Název restaurace bohužel nemohu dohledat, ale stačí jít po hlavní kolonádě přímo za nosem a ještě před odbočkou doprava a malým mostem na ni narazíte. 🙂


Main TRAIL končí u hrobky Ad-Deir, která je větší než populárnější Al-Khazneh. Určitě stojí za to absolvovat cestu až sem. My se usadili na lavičku místní kavárny, objednali si kávu a užívali pohled na tu nádheru. K Ad-Deir vedou ale i další cesty, údajně vás místní za nějaké drobné dovedou i zkratkami.


Wadi Rum
Poušť Wadi Rum, která působí jako místo z jiné planety, se objevila už v mnoha filmech, kupříkladu Mars, Marťan nebo třeba Star Wars. Toto místo vám kromě různých skalních útvarů a 4 000 let starých kreseb nabízí možnost přespat v poušti a pozorovat nebe plné hvězd.


Skrze booking se v případě, že chcete stejně jako my strávit noc v poušti, můžete rozhodnout mezi značným množstvím kempů. Vybírala jsem sto let. Nakonec jsem volila Panorama Wadi Rum (kvůli hodnocení a lokaci) a byla jsem maximálně spokojená. Jídlo, lidi, ubytko. 👍Můžete rezervovat buď přes booking nebo rovnou napsat Faisalovi na WhatsAppu +962 7 7957 2500. Okamžitě komunikuje. 😊

Strávila jsem noc v poušti poprvé a řeknu vám, je to skvělý! To ticho, klid a tma. To je přesně to, po čem toužím, když se uložím ke spánku. A tady, tady jsem spala jak mimino. Měla jsem strach, že tam bude děsná kosa, ale pelech jsem si vyhřála relativně rychle. Měla jsem dvě pořádný deky a na sobě legíny, ponožky a mikču. Příště to povýšíme na další level a přes noc to dáme bez střechy nad hlavou, protože tohle místo musím navštívit jisto jistě znovu!


Já už jsem s velbloudy měla tu čest, ale Martin měl šanci se na nich projet poprvé… a co si budeme, Wadi Rum je perfektním místem právě na takový zážitek. Nicméně pokud chcete vidět vše, co poušť nabízí, bude lepší si koupit jízdu jeepem. Koupit si ji můžete přímo od beduínů v kempu nebo je možné si ji objednat ve Visitor centru, které je většinou místem, kde si vás ti, kteří vám nabízí ubytování, vyzvednou a do kempu vás dovezou jeepem.




Jerash
Jerash (Džeraš) je druhá největší chlouba Jordánska hned po Petře a snad vůbec nejrozsáhlejší pozůstatky římského města na světě (Džeraš zabírá několikanásobně větší plochu než Pompeje).


Doporučuji dorazit prozkoumat archeologickou část města brzy ráno. Vstup je možný od 8 hodin. V tu dobu budete mít památky jen a jen pro sebe. Kolem desáté hodiny se sjíždí autobusy s průvodci a turisty.
TIP: Pokud se chystáte navštívit Jerash nebo Petru, doporučuji si zakoupit předem Jordan Pass.




Amman
Hlavní město Jordánska, ve kterém stojí za to pár dní pobýt a vyrazit do ulic. Amman je rozmanitý. V centru města můžete navštívit římské památky (divadlo, pozůstatky římské kolonády), najíst se v místních restauracích, ochutnat kávu nebo sishu. Zajímá-li vás, jak vypadá bohatší část města, můžete se jet podívat kupříkladu do čtvrti AL-DIYAR, která se plní novými kavárnami, podniky a ukazuje jinou tvář města.


Více se dočtete zde.
Úžasný bar Talet Al Jabal, kde jsme si dali sishu, hummus, arabský salát a chléb se směsí koření “za’atar” za pár JOD, najdete zde. Zamířili jsme do něj nečekaně při sněhové vánici (ano, čtete správně – v lednu může v Jordánsku napadnout i pár centimetrů sněhu).


Mrtvé moře
Mrtvé moře během návštěvy Jordánska rozhodně nevynechejte. Je to úžasný zážitek. Koupat se v moři, respektive jezeře, jehož voda je tak slaná, že si v něm můžete číst nebo mávat rukama bez toho, aniž byste se potopili, stojí za to zažít. V moři byste se měli v kuse koupat po dobu maximálně 15 minut.
Vybrat si můžete buď pláže placené, které většinou patří k hotelovým komplexům. Tam vám zaručí také sprchy na opláchnutí a léčivé bahno, které je známé po celém světě skrze různé kosmetické výrobky svými blahodárnými účinky.
Nebo můžete zkusit najít veřejný přístup k vodě, který využívají místní. My jeden takový našli online skrze různé diskuze. Zaparkovat auto můžete zde. Poté stačí přejít silnici a vydat se z kopce dolů na pláž. Z prvu budete mít pocit, že je pláž nepřístupná, ale dá se na ni dostat.

Veřejná pláž, kam se chodí koupat místní do Mrtvého moře v Jordánsku, vypadá takhle. Na pár místech najdete horké prameny, do kterých se mi nechtělo. Nepořádek byl všude. V tomhle případě to není na pár tašek, ale rovnou na bagr a kontejnery. Věřím, že pojedete-li na soukromou pláž k hotelům, kde si zaplatíte za vstup k moři, budete to vypadat jinak. Jenže tohle je realita o pár metrů dál. Docela jsem čuměla, protože ze všech těch slavných trvale IG profilů působilo Mrtvé moře jako pohádka. Koupání v něm sice jako jakási scifi pohádka působilo, ale břeh vypadal děsivě.
TIP: PLAVKY si s sebou vezměte starší, hrozí vám jejich poničení vlivem velkého množství soli. O tom, co na sebe, jste-li žena, se dočtete zde.

INSPIROVALI JSTE SE? PODĚLTE SE NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH A OZNAČTE MĚ.
UDĚLÁTE RADOST DALŠÍM A MNĚ TAKY!
#MINVECIVICZAZITKU @_WEEF_