Minimalismus | 4 důvody proč začít a jak ho vnímám já
Téma, které se pojí s heslem mého blogu MÍŇ VĚCÍ, VÍC ZÁŽITKŮ, je samozřejmě minimalismus. Před několika lety jsem ale opouštěla ČR se dvěma kufry plných hadrů – tam to všechno začalo. Jak minimalimus vnímám a jaké jsou podle mého 4 zásadní benefity?
Váš život se stane jednodušší
Od té doby, co jsem se stěhovala do zahraničí, jsem začala minimalizovat prvně oblečení. Ta hora hadrů byla neúnosná. Postupem času jsem se vešla do jednoho kufru a batohu a každých pár měsíců měnila domov. Šatník byl jen začátek. Můj život se postupně začal zjednodušovat v mnoha ohledech. Uklidit, protřídit a uvolnit místo jsem se rozhodla totiž všude – v šuplících, kuchyni, na pracovním stole.
Život je najednou mnohem jednodušší. A jak se říká, když je uklizeno fyzicky, je i v hlavě. Aspoň pro mě to platí, především, když se soustředím na práci. Je-li prostor zahlcený věcmi, hůře se v něm soustředím, cítím se, že na mě vše padá. Naopak s méně věcmi přichází jistota, pohoda a klid. Nemám strach o věci. Stejně tak se minimalismus prolíná do dalších aspektů mého života – času, práce, peněz. Učím se pokládat si správné otázky a trávit čas smysluplně, investovat ho tam, kam opravdu chci.
Váš život je kvalitnější
Nákupem věcí, které nepotřebujeme, většinou ukájíme nějakou jinou potřebu, zaháníme smutek nebo třeba špatnou náladu. Na chvíli nás to možná rozveselí, přinese nám to pocit spokojenosti, ale asi taky víte, že tenhle pocit rychle pomine.
Začala jsem se dívat na to, PROČ. Proč věci kupuju? Opravdu to potřebuju? Postupem času se krom toho přidaly i další otázky. Odkud ta věc je? Kdo ji vyrobil? Je kvalitní? Vydrží mi? Začala jsem volit kvalitu nad kvantitou, dobře si vybírat a nakupovat opravdu v případě, že jsem danou věc potřebovala. Pro každého může být samozřejmě mix věcí odlišný vzhledem k zaměstnání, životnímu stylu, místě, kde žije.
Věci vás přestanou vlastnit
Marketing, billboardy, reklamy hrají na naše emoce, slabosti a snaží se nás přesvědčit, že nákupem daného produktu, služby, se náš život změní, zlepší, bude krásnější, my taky.. a co já vím. Nemám nic proti reklamě, myslím, že má své místo v dnešní společnosti, ale je na místě, aby se i spotřebitel uměl v tomto směru orientovat a pozoroval ji trochu kritickým okem.
Často se pak stává, že máme doma věci, které nás vlastní a ne naopak. Odprošťuji se od nich. Chci aby mi pomáhali. A i přesto zvažuji, zda ve všech směrech potřebuju pomoc. Zda toho komfortu není někdy příliš..třeba na úkor mého zdraví.
Naučíte se říkat NE
Nechci vlastnit nesmysly a k těm se dnes člověk někdy dostane, jak slepý k houslím. Reklamní předměty, věci po někom, dary – no je toho hodně, co se může nakupit a přitom o to nestojím. A tak jsem se naučila říkat NE.
To se začalo prolínat opět do dalších poloh mého života. Říct NE lidem, času stráveném NE podle mých představ, práci, která mě odvádí od té vysněné, nabídkám, které už nejsem schopna zvládnout, i když jsou lákavé.