Minimalistické a mobilní podcast studio
Podcast Nastav dUŠI je na světě a s ním pro vás mám i článek o tom, jak vypadá mé “podcast studio”, resp. prostor a technika, která mi umožňuje sdílet s vámi povídání s hosty, kterým podle mého stojí za to naslouchat.
Měla jsem jasnou představu o tom, co má má podcast výbava a studio splňovat.
- Mělo by se vejít ke mně do bytu.
- Mělo by být lehce přenosné v případě, že hosté nebudou moci dorazit ke mně, ale já budu naopak vyrážet za nimi.
- Nechci kupovat drahé vybavení, když s podcasty teprve začínám.
- Techniku by mělo být možné využít i během natáčení videí. Měla by plnit více funkcí pro mé tvůrčí účely.
Aby bylo pohodlí
Prvně jsem řešila, kam hosty usadím. Gauč nebyl úplně vhodný. Chtěla jsem, aby se hosté cítili pohodlně, měli vlastní křeslo, do kterého se usadí a které se bude v pohodě vejít ke mně do bytu. Ideálními kandidáty byli tito “ušáci” z Bonami. Bonami se rozhodlo mé podcasty podpořit a kromě křesel mi darovali i lampu a polštář.

Hostům samozřejmě nabízím vodu, něco malého k snědku, takže jsem sháněla vhodný stolek, který by ale v ideálním případě sloužil i jako další místo na sezení. Sehnala jsem. Kartoons vyrábí nábytek a další doplňky do bytu z kartonů, které vrství a vznikne tak kupříkladu sedák, který používám i jako stolek.
VIDEO záznam
Celý rozhovor kromě zvukové stopy zaznamenávám i na video. Dlouho jsem přemýšlela, jak si s tím poradím. Řeším už nějaký ten pátek pomocnou sílu, ale zároveň jsem si chtěla dopřát svobodu a možnost vyhovět hostovi nezávazně na čase někoho dalšího v týmu. Většina zrcadlovek, kamer, foťáků natáčí maximálně 30 minut v kuse, poté se záznam utne a musí se spustit nové nahrávání. Tato funkce se dá určitými způsoby “heknout”. Nicméně do takového zásahu se mi nechtělo a zároveň jsem objevila foťák, který má funkci natáčení přes 30 minut. Jde o SONY a6400, který jsem původně chtěla ve spolupráci se SONY testovat kvůli výklopnému displeji. Když jsem ale přišla i na tuto funkci, jásala jsem. A tak se kamera stala jasnou součástí výbavy.

ZVUK
Zvuk, zvuk a ještě jednou zvuk. Podcasty jsou samozřejmě primárně o něm. Přesto jsem ale nechtěla pořizovat drahou techniku, která bude zabírat hodně místa. Zároveň jsem věděla, že hosté nebudou klasicky sedět u stolu, ale že si přeji, aby se mohli pohodlně usadit, vrtět a já nevím co. 🙂 V neposlední řadě jsem částečně chtěla pracovat s tím, co mám a mít techniku lehce přenosnou.

Klopové mikrofony značky HAMA jsem již měla. Jedná se o mikrofony s dlouhým kabelem, které používám už od nepaměti. Jejich jediná nevýhoda je, že jsou na malou knoflíkovou alkalickou baterii. Upředostňovala bych, kdyby braly šťávu ze zdroje, do kterého jsou zapojené. Aby byl zvuk čistší, pořídila jsem si na ně tzv. “mrtvou kočku”, protivětrné ochrany značky Bubblebee, které jsou určené i pod oblečení.
Jako nahrávací zařízení jsem si zvolila diktafon ZOOM H1n. Abych mohla zaznamenávat zvuk dvou mikrofonů, pořídila jsem si stereo splitter, kabel, který se zapojí do vstupu a díky kterému vzniknou následně při úpravě zvuku dvě linky, které se dají upravovat zvlášť. Kabel stojí pár korun a dost mi vytrhl trn z paty. Milovníci zvuku se možná na tuto variantu úplně netváří, ale z mého pohledu je to způsob, jak za super cenu získat dostatečnou kvalitu zvuku společně s mým požadavkem minimalistické výbavy.

Mobilní a minimalistické

Společně ještě se softboxy a lehkým stativem značky Vanguard, který běžně používám na cesty, mi vznikla minimalistická výbava na natáčení podcastů.

Foťák s klopovými mikrofony, diktafonem, kabelem a případně náhradními bateriemi a SD kartami, se krásně vejdou do jedné taštičky.
Samozřejmě v případě, že nebudete natáčet video záznam, si vystačíte právě jen s malou taštičkou a tahání světel se stativem vám nehrozí. 🙂