Roadtrip po západě USA | Co navštívit?

Už je to dávno, jsem si na svůj bucket-list hodila USA. Chtěla jsem se po škole vydat na zkušenou do Kalifornie jako au-pair. Místo toho jsem se nakonec rozhodla odstěhovat do Berlína a začala novou kapitolu svého života holky na cestách. Amerika ale čekala, až se dočkala. Přišlo na ní na řadu toto léto 2017. Svojí návštěvu jsem kromě touhy poprvé navštívit tento kontinent spojila se setkáním rodiny mého přítele. Žil v USA pěknou řádku let a bylo na čase se za rodinou vypravit společně.

Plán byl jasný, dát si dovolenou a projet přírodní krásy západu USA. Ameriku jsem navštívila na déle než měsíc, ale roadtrip a dovolenou jsme si dali s Martinem na přibližně na 3 týdny. 🙂 S plánováním jsme si moc hlavu nelámali. Vše šlo hodně rychle. Po mém příletu do LA jsem ihned dva dny poté vyrážela s celou rodinou do Las Vegas, kde naše dobrodrůžo začalo.

Las Vegas

První zastávkou bylo Las Vegas, kde jsme slavili padesáté narozeniny maminky Martina. Návštěva Las Vegas pro ně nebyla ničím novým. Stali se tedy mými průvodci. Ubytováni jsme byli v hotelu Paříž – ne proto, že bychom vyžadovali luxusní bydlení, ale právě jako překvapení pro oslavenkyni. 🙂

Las Vegas je podle mě místo, které byste vynechat neměli. Je zajímavé vidět uprostřed pouště město plné světel, ruchu, zábavy. Jelikož mi ale hazard a blikající světýlka nic neříkají, necítila jsem se ve svém živlu. Bylo zajímavé vidět, jakým způsobem jsou zde postavené hotely, každý jiný, na jiné téma. Ulice byly nonstop plné lidí – od rána až do rána. Co mě ale taky překvapilo, že byly plné bezdomovců. Během dvou dní, které jsme v Las Vegas strávili, jsme se byli podívat do hotelů, které stojí za to si projít jako takové památky. Nejvíc mě zaujaly Benátky, kde jsme se vážně cítili jako v Itálii.

TIP: Máte-li chuť si přivydělat hraním na ulici, Las Vegas je jasná volba. Po výlezu z kasína se výherci nezdráhají hodit 5, 10 doláčů do klobouku. Řekla bych, že máte vyděláno rychleji, než my ve Francii v rámci závodu LowCost Race. 😀

Arizona a to nej ubytko

Hurá do přírody! První zastávkou byla Arizona, kde jsme se nakonec rozhodli několik dní zůstat v jednom z těch nejlpších AirBnb, odkud jsme pak vyjížděli do okolí. Jednalo se o pozemek, na kterém jste se mohli ubytovat buď v chatičkách, týpí nebo ve vlastních stanech. My většinu roadtripu volili právě ten stan, který jsme měli vypůjčený od ségry Martina i s king size nafukovačkou – takové normální americké stanování. 😀 Více o něm najdete ve vlogu. Nicméně na pozemku bylo k dispozici vše důležité – venkovní kychyňka, sprchy, které byly venkovní. Mohli jsme se tedy při večerní očistě kochat hvězdama. 😀 Nechyběl net u hlavní chaty, kde se podávala i každé ráno základní snídaně a hlavně kafe. K dispozici jsme měli taky vlastní ohniště, zapalovač, podpalovák, ručníky a tipy, co v okolí navštívit. Hned vedle měli koně a na druhé straně výhled na skály. Pro mě ráj!

Grand Canyon

Ten zprvu vůbec nebyl na seznamu, ale po doporučení našeho nového kamaráda, původního obyvetela USA Michaela (nikdy na něj nezapomenu), jsem se vydali na North point. Při pohledu na kaňon mi bylo ihned jasný, že to byla správná volba. Fotky mluví za vše.

Zion

Můj jisto jistě nejoblíbenější NP. Nemohla jsem spustit oči ze skal tyčících se do nebe a kontrastu oranžové a zelené. Tohle místo mě totálně uchvátilo. Poprvé jsme jím jen projížděli, podruhé jsem v něm strávili skoro celý den. Auto jsme nechali na jednom z přístupných míst a po parku se nechali vozit místním busem. Ono to vlastně ani jinak nejde. Auta do míst, kde jsou stezky, nepustí. Trasy, které jsou v parku přístupné máte přehledně vypsané v mapě, kterou dostanete při vstupu do parku. U každé z nich máte včetně obecného popisu i informaci o délce a náročnosti. My vzhledem k omezenému času (chyba to byla, chyba) nešli na Angels landing trail, každý ho ale zpětně doporučuje a údajně to není zas tak náročné, jak říká papírový průvodce. Zvolili jsme tedy nakonec Emerald Pool-Lower trail. Krása střídala nádheru a trasa nebyla nikterak náročná. Při příští návštěvě Zionu se plánujeme zdržet déle, jeden den byl příliš krátký.

TIP: Překvapilo mě, jak často autobusy jezdily, takže se nestresujte, když vám nějaký ujíždí před nosem a nedobíhejte ho, jako my. 😀

JO a na snídani se před vjezdem do Zionu můžete stavit v The Park House! Lahoda! Palačinky na menu nebyly, ale paní byla tak hodná a připravila mi je. Moje první v USA! 🙂

Bryce NP

Počasí po příjezdu do NP Bryce nám moc nepřálo. Sluníčko vystřídal silný déšť a vítr. Než se ale rozpoutal mordor, stihli jsme se pokochat několika výhledy, které tento park nabízí. Park nelze projet skrz na skrz, musíte se následně po poslední zastávce vrátit do místa vjezdu. Je možné vybírat z mnoha viewpointů, nás nejvíce zaujal Inspiration point, který byl opět neskutečnou podívanou.

Horseshoe Bend

Když se přibližujete k Horshoe Bend, nečekali byste, že vedle té dlouhé silnice se za menším kopcem objeví něco tak ohromujícího. Navštívit tzv. koňskou podkovu jsme se rozhodli na západ slunce. Nebyli jsme samozřejmě sami, koho taková romanťárna napadla. Podle toho taky místo vypadalo. Sešlo se nás tam pravdu hodně. Na kráse místa to neubralo, ale doporučuji zkusit vyrazit možná na východ slunce, kdy se většině lidí nebude chtít vstát z postele + možná budete mít i lepší světlo. Při západu je totiž slunce přímo proti vám, což pro fotky není ideální. 🙂

TIP: Opět se jedná o místo, na které se chystám vrátit. Tentokrát ale s širokoúhlým objektivem, který jsem bohužel nevlastnila. Horshoe Bend se stěží do fotek vejde. 😛

NP Arches

Nevynechali jsme ani Arches, národní park, ve kterém je to samý oblouk, jak z názvu vypovídá. 😀 Krom toho na mě toto místo působilo jako Mars! Věřím, že ne jeden hollywodský film jej využil.

Antelope Island

Směrem do Yellowstonu jsem si rozhodli dál pár dní totální pohodičku v Salt Lake City. Ubytovali jsem se na dvě noci v hotelu, dobyli všechna zařízení, chvilku popracovali a vydali se na obhlídku ostrova, který leží kousek od města. Antalope Island pro nás byl velkým překvapením. Nebyl původně vůbec na seznamu, ale jednoznačně stál za to. Dorazili jsme na něj na západ slunce a s cílem poprvé spatřit bizony volně žijící v přírodě. Zadařilo se. Ostrov jsme si neobjeli celý, zastavili jsme jen na pár místech s krásným výhledem. Nacházel se zde kemp pro obytňáky, takže věříme, že si to lze na ostrově užít i delší dobu.

Grand Teton

Národní park Grand Teton navazuje na Yellowstone. Nečekala jsem, že už tam to bude taková podívaná. Kochání jsme absolvovali nejen ze souše, ale i vody. Půjčili jsme si na dvě hodiny kajak, abychom zavítali i do méně přístupných míst parku. Měli jsme štěstí potkat jelena pasoucího se na jednom z ostrůvků (jak se tam dostal nám bylo záhadou). Dopřáli jsme si i rychlou koupačku v docela ledové vodě jezera Jackson a na chvilku to zakotvili na jednom z břehů. Kajak jsme si půjčovali v přístavu Colter Bay Marina, který navazoval na kemp, kde jsme přespávali.

TIP: Chystáte-li se projet více  národních parků, určitě si kupte Annual Pass na celý rok. Stojí nějakých 80$ a vyplatí se. 

Yellowstone

Yellowstone nabízí tolik míst, že to snad ani nejde na rukou spočítat. Lovily jsme podle mapy a fotek ty nejkrásnější body, které bychom chtěli navštívit. Jednoznačně mezi ně patřil Upper Falls View a s ním spojená trasa Uncel Tom’s trail. Ubytovali jsme se tedy poblíž v kempu, abychom ihned z rána mohli toto místo navštívit. Bohužel se trasa v té době opravovala, což jsem zjistili až po příjezdu k vodopádům.

Lamar Valley bylo na seznamu kvůli volně zde žijícím bizonům, lesní zvěři atd. Chcete-li mít na zvířata štěstí nejen tam, ale třeba i během jízdy autem u cest, je ideální vyrazit brzy ráno. Samozřejmě, že potkáte více takových nadšenců, ale rozhodně ne tolik, ale v pozdějších hodinách.

Zastávku jsem si samozřejmě udělali také v Old Faithful, kde na vás čeká masa lidí, ale opět barevná scenérie plná gejzírů, křišťálově čisté vody v přírodních bazénech s vodou tak horkou, že by se v ní daly vařit vajíčka.

Celkově jsem si v parku udělali více zastávek. Silnice vás navede vždy na nějaký view point atd. 🙂

Ráda bych vám řekla více i k San Francisku, okolí a LA, ale neprozkoumala jsem města natolik, abych o nich předala dostatečné informace a tipy na mé oblíbené spoty. Nejvíce jsem si užila přírodu, kterou západní USA nabízí a již teď už mám na seznamu další místa, kam se v této lokalitě chci vydat příště. 🙂

SOUVISEJÍCÍ VIDEA