Tourfilm 2018| Zkuste to příští rok taky!

Letos jsem se opět účastnila festivalu Tourfilm 2018 jako jeden z přednášejících. Byl to skvělý zážitek a setkání se spoustou inspirativních lidí. Letos se ale stala ještě jedna věc, festival mě nabudil natolik, že  jsem se rozhodla posunout svoje videa zas o level výš. Nebudu zatím předbíhat, ale chtěla jsem vám předat alespoň zlomek toho, co se na festivalu dělo a inspirovat vás k tomu, abyste se příští rok zúčastnili i vy – třeba jako soutěžící. 

Program festivalu

Festival Tourfilm je nejstarším mezinárodním filmovým festivalem s cestovatelskou tematikou na světě. Koná se od roku 1967 a jeho posláním je uvést a ocenit dokumentární a propagační filmy a spoty, které svou obsahovou náplní a uměleckou úrovní přispívají k rozvoji domácího i zahraničního cestovního ruchu. Slouží ale i veřejnosti a nabízí celkem nabitý program spojený s cestováním a to jak pro školy, tak i odbornou veřejnost. Festivalových besed, projekcí a workshopů se tento rok účastnilo více než 5500 návštěvníků.

Do soutěžních kategorií festivalu se letos přihlásilo 435 soutěžních snímků (316 v mezinárodní soutěži, 119 do národní části soutěže). Celkem se se svými soutěžními počiny přihlásilo do soutěží 64 zemí, mezi jinými např. Ekvádor, Peru, Filipíny, Indonésie, Chile, Nepál či Mexiko. Nejpočetněji bylo v mezinárodní sekci snímků zastoupeno Chorvatsko (25 snímků) a Španělsko (21 snímků).

Národní část soutěže Festival TourRegionFilm je součástí Tourfilmu od roku 2003. Každoročně oceňuje české propagační filmy, spoty, televizní a online programy, webové stránky a mobilní aplikace zaměřené na propagaci turistického potenciálu regionů České Republiky.

Snímky v národní sekci soutěže TourRegionFilm soutěží v kategoriích propagačních spotů do 10 minut, dokumentárních filmů s tematikou cestování, mobilních aplikací a webových stránek a v kategorii amatérských krátkých filmů či vlogů do 60 minut. Mezinárodní sekce Tourfilm je otevřena pro promo spoty do 3 minut a nad 3 minuty, dokumentární filmy a amatérské filmy či vlogy.

Slavnostní večer a dojetí

Po prvním dni festivalu se konal slavnostní večer v Grand hotelu Pubb, na který jsem s radostí přijala pozvání. Partnerskou zemí 51.ročníku Tourfilm se stalo Slovensko. Celý slavnostní večer, ale i festival se nesl v duchu oslav stého výročí česko-slovenské vzájemnosti. Ve chvíli, kdy se pouštěly snímky, jako ten níže uvedený, byla jsem naměkko. Ono vlastně stačí zahrát Vltavu a máte mě!

Během slavnostního večera se vyhlašovaly vítězné snímky všech kategorií jak národní, tak mezinarodní soutěže. Některé snímky byly opravdu na skvělé úrovni.

Když vystřídám svůj věčně cestovatelský look a jsem za dámu. 🙂

Ředitelka agentury CzechTourism Monika Palatková

K mému překvapení se do soutěže přihlásili i kamarádi z oboru, Looklin – Lukáš a Linda, znáte? 🙂 Lukáš to s kamerou a střihem opravdu umí. Právem tedy jedna z cen připadla právě jim. Grand Prix festivalu letos obdržel španělský snímek režiséra Romána Parrada „The Route of Fate“, který brilantním způsobem pracuje s hudbou, náročnými aranžemi, s emocemi i příběhem. Přitom všem dokáže prezentovat cílovou destinaci a nadchnout pro návštěvu Katalánska.

Co mě asi nejvíc potěšilo je, že Tourfilm dává prostor tvůrcům v oblasti cestovního ruchu a chce jejich práci ocenit. Festival se stává místem, kde se každoročně sejdou osobnosti na poli cestovatelském a dává jim prostor se seznámit, ukázat jejich tvorbu a inspirovat jí ostatní. Slavnostní večer pro mě byl důkazem, že to myslí FAKT vážně a já se upřímně těším na příští rok, kdy doufám přibude více těch, kteří se odhodlají a přihlásí svoje dílo do soutěže. 🙂