Úklid v online světě aneb 10 tipů, jak se z toho nezbláznit
Tentokrát s vámi sdílím tipy z digitálního prostředí. I tam toho někdy může být až až a chce to zakročit. Dala jsem pro vás do kupy 10 tipů, které mi pomáhají se v online a digitálním prostředí neutopit.
E-maily
Newslettery, spamy, nevyžádaná pošta – do mailu chodí někdy dost věcí, o které nestojíme, a tak nám unikají ty důležité. Doporučuju si udělat čas a všechny ty novinky, které vám chodí, protřídit a odhlásit v případě, že vám nic nepřináší.
Pošta, která dorazí, samozřejmě myslím ta elektronická, se dá rozdělit na několik skupin. Určitě se mezi ní nachází pošta, která počká, která je středně důležitá a kterou stojí za to vyřídit okamžitě. Systém je na vás. Nicméně je fajn si poštu nějakým způsobem označit a uspořádat a postupně ji odbavovat, aby vás nezavalila.
Notifikace
Soustředit se! To nám v dnešní době, hlavně mladé generaci, moc nejde. Často naši pozornost odvádí různá upozornění, notifikace a máme tendence sahat po telefonu a kontrolovat, co je nového. Vřele doporučuju si povypínat, co jen jde.
Já osobně jsem si vypla notifikace na messengeru, e-mail, všechny sociální sítě. Je-li na ně čas, danou aplikaci si otevřu.
Čas korespondence
Taky vřele doporučuju vymezit si na “korespondenci” určitý čas a nenahlížet do ní několikrát během dne. Platí to jak pro e-maily, tak různé zprávy na sociálních sítích. No a když už nahlédnete do e-mailové schránky, tak doporučuju právě třídit a dělat si v ní pořádek (viz výše)
Pořádek v počítači
Pokud jako já, pracujete na počítači, jistě víte, že to s udržováním pořádku v něm není jednoduché. Buď jste organizovaní a systém si nastavíte hned na začátku … a nebo se ze složek a vaší plochy stane jedna velká neuspořádaná hromada.
Doporučuju vyhradit si čas a udělat si v počítači systém, vymazat již nepotřebné a následně se systému držet.
Pravidelné promazávání stažených souborů
Každý pátek v týdnu na mě vyběhne jako jeden z úkolů “promazat stažené soubory”. Ty se totiž kupí hodně rychle a pak zabírají v počítači zbytečně místo.
Rozmyslete si, co a koho “sledovat”
Informace se na nás valí za všech stran a je jich opravdu hodně. Spousta aplikací má za cíl jediné, abyste je konzumovaly. Buďte pánem svého online prostředí. Rozmyslete si, co a koho chcete sledovat a jaké chcete, aby vás ovlivňovaly informace. Myslím tím samozřejmě především sociální sítě, ale nejen ty.
Pokud by vás zajímal TIP, jak jen nenasávat témata a informace, které v současnou chvíli sdílí některý z vašich přátel, a vy nechcete rozpoutat diskuzi typu, proč UŽ MĚ NESLEDUJEŠ na Instagramu, mrkněte na video.
Čas strávený u obrazovky a na sítích
Možná máte, stejně jako jsem měla já, pocit, že u obrazovky a “skrolováním” novinek na internetu moc času netrávíte. Doporučuju si čas strávený na sociálních sítích a u obrazovky telefonu měřit. Možná budete překvapeni.
Možností je spousta, ať už skrze různé aplikace, tak třeba přímo skrze mobil, který vám umožňuje sledovat vaši aktivitu. Některé aplikace slouží přímo k tomu, aby vás na předem stanovený limit upozornili a některé dokonce dané aplikace vypnou, pokud si to nastavíte.
Aplikace
Jak vidíte, existuje aplikace, která měří čas na jiných aplikacích. 😀 Někdy jich v telefonu můžeme mít víc, než je třeba. Jednou za čas je fajn si i v telefonu udělat pořádek a zbavit se těch aplikací, které již nepoužíváte, použili jste jednou nebo vám prostě nic nedávají a vy na nich jen mrháte časem.
Pořádek v úkolech
Dlouho jsem neměla v úkolech žádný systém. Část jsem měla v sešitě, část na papírech na stole, část v počítači a kalendáři. Byl to zmatek a ten si jako OSVČ nemůžete dovolit. Pak jsem ale objevila Asanu a dala všemu řád. Dneska si bez ní nedokážu představit fungovat. Mám jednoduše jedno místo, kam si zapisuju veškeré úkoly, jak ty osobní, tak pracovní, a mám je rozdělené do projektů, témat. To vše mám synchronizované se svým kalendářem. Úkoly si stanovuju na termíny a v těch se snažím je plnit. 🙂
Letecký režim
Nic se nemá přehánět. Modré světlo obrazovky nás láká k opaku, ale je důležité najít ve světě technologií balanc. Telefon si večer nastavuji do leteckého režimu a dávám mu dobrou noc! 🙂
Více o tom, jak vypadají moje rána a ranní rutina najdete zde.