URBEX: Barrandovské terasy
Myslím, že se najde málokdo, kdo by nevěděl o Barrandovských terasách tyčících se v Praze nad dálnicí a řekou Vltavou. Jedná o místo, které už přibližně od roku 1992 zeje prázdnotou a chátrá.
Barrandovksé terasy nechal postavit Václav M. Havel. Při jeho cestování po Californii se zamiloval do domu u oceánů, který nesl a stále nese název Cliff house. Stavba ho natolik zaujala, že se rozhodl nechat něco obdobného postavit i u nás.


Lokalitu si vybral vskutku dobře. Areál se v roce 1929 otevíral se sloganem “Za Prahou a přece mimo Prahu”, čemuž zelenající se Barrandov odpovídal. Projekt byl zadán architektovi jménem Max Urban, který měl za úkol vytvořit restauraci a kulturní prostory pro 3000 osob s výhledem do kraje. Návrh se mu povedl znamenitě. Ve videu níže mylně uvádím, že Max Urben měl na svědomí také níže položené koupaliště. Není tomu tak. Plavecký stadion navrhl Václav Kolátor. Bazén měl rozměry 50m x 18m a ve svém nejhlubším místě sahal do hloubky 4,7m. Tribuny nabízely místa pro 3000 lidí a na skokanskou věž se šplhalo do 10m.


Roku 1952 byl objekt znárodněn komunistickou vládou a rodině Havlů odebrán. Navrácen jim byl o 40 let později. Restaurace fungovala ještě do roku 1994, v červenci 1997 byly terasy již nadále neudržitelným projektem a byly uzavřeny. Dagmar Havlová v roce 2003 prodala majoritní podíl ve společnosti Barrandovské terasy nejmenovanému kupci. O tom, kam se osud této stavby bude ubírat, se teď dočtete v mnoha denících. V červnu započnou první úpravy. Měla by zde být opět restaurace a vyhlídková věž.
Vzniklo několik reportáží o samotném objektu, jeho historii a plánech do budoucna. Zde máte jednu z nich (26 minuta).
Jsem ráda, že jsem Terasy stihla ještě před jejich samotnou rekontrukcí. Není to pěkný pohled, ale chtěla jsem čichnout k zašlé slávě místa s tak krásným výhledem. 🙂