Cestování obytnou dodávkou: Co je dobré vědět, než vyrazíte?
Cestování obytnou dodávkou se stává čím dál tím víc populárním. Sbalit si svých pár švestek a na pár měsíců nebo možná i let cestovat s málem, spát tam, kde se vám zachce (teda skoro), mít celý svůj život v jednom autě a tak nějak si být. Cestování v obytňáku je SEN mnohých, je ale zapotřebí stát pevně nohama na zemi a připravit se, že to ne vždy bude instagramová pohodička. Vyzpovídala jsem pro vás ty, kteří mají s cestováním dodávkou zkušenosti a zeptala se na 10 nejpodstatnějších dotazů, na které byste měli znát odpovědi, než se rozhodnete pro svou první cestu dodávkou.
Dříve než si dodávku koupíte, je potřeba se přesvědčit, že víte, do čeho jdete. Není nic horšího, než vydat svou energii, čas a peníze na “projekt”, který vás po krátkém čase přestane bavit. Ještě než se na vše vrhnete, zkuste si, jaké je dodávkou cestovat. Auto si můžete půjčit od známých, v půjčovně nebo třeba od Share Happiness, kteří svoji dodávku sdílí s dalšími.

Koupě dodávky a její cena
Máte několik možností. Koupit již hotové obytné auto, koupit předělanou dodávku nebo koupit dodávku, kterou si předěláte komplet podle svých představ a potřeb. Většina těch, kteří mají svoje miláčky projeté a zabydlené, si vybrala poslední variantu. Neplatí to ale pro všechny.Jakou dodávku si vybírali, na kolik je vyšla a kolik stála celá přestavba vozu?
” Sehnat dodávku nebylo vůbec jednoduché a trvalo nám to skoro čtvrt roku. V cenové relaci, kterou jsme si pro nákup stanovili, se totiž pohybují převážně vyježděné vraky, co sotva drží pohromadě. ☺ Dodynka už má taky nejlepší roky za sebou, ale je to držák a my ji za to máme rádi! Přestavět jsme si ji chtěli sami a to z několika důvodů. Nelíbí se nám klasická, už hotová obytná auta. Chtěli jsme si ji postavit podle svých představ a potřeb, protože v ní nebudeme jezdit do kempu na víkend, ale rok bydlet a cestovat mimo kempy po celé Evropě (a částečně Asii a Africe). Baví nás řemeslná práce, zkoušení nových technologií a získávání zkušeností. Chtěli jsme prožít #vanlife se vším všudy. ☺
Celá přestavba se vším všudy vyšla na cca 220 000 Kč. V této částce je zahrnutá cena dodávky (60 000 Kč) a věškerý materiál použitý na přestavbu, jehož část jsme dostali od „sponzorů“ převážně z řad přátel, za což jim velmi děkujeme!”
odpovídá Barbora a Forest, Život v dodávce
” Koupili jsme s přítelkyní Citroen Jumper 2007 a předělali ho přesně podle svých představ. Občas jsme u komunity viděli něco málo, co se nám líbí, ale celý koncept přestavby se točil okolo našich potřeb a ergonomie. Snažili jsme se vyhnout komplikovaným řešením, která by nás každý den obtěžovala (předělávání postele na sedačku, rozkládání kuchyně apod.).Celá přestavba včetně auta nás vyšla na 130 000 Kč, trvala tři měsíce a sebrala asi tři roky života 🙂 Stálo to ale za to!”
odpovídá Ladislav a Margaret, Curly Hair Camping
” Měli jsme dva kupované karavany z druhé ruky. Teď novou kupovanou dodávku z Německa. Na drobné úpravy si troufáme, ale celek chceme mít spolehlivě funkční. Více jsem tyto důvody rozepsal v článku.”
odpovídá Víťa Válka, Guru Camper
” Už přestavenou obytku jsme rozhodně nechtěli, protože jsme si vše chtěli udělat po svém. Takže jsme dlouho sháněli auto, až jsme si nakonec domů přivezli starší MB Vito, které jsme pořídili za krásných 55 tisíc. Ale byl to běh na dlouhou trať a už jsme to málem vzdali. Nakonec se nám poštěstilo a k nám do týmu tak přibyl Vítek. A když bylo auto, mohl se Michal pustit do přestavby, kterou si udělal celou sám tak, jak mu to přišlo pod ruku a zdokumentoval jí na náš YT kanál. Vše budoval tak, aby to vyhovovalo našim potřebám a prioritám. Celá přestavba nás vyšla na 65 000 Kč. V ceně je topení značky Planar (s instalací celkem za 18 tisíc) a solární panely s baterií (necelých 17 tisíc). Když vše sečteme včetně pořizovací ceny Vítka, utratili jsme 120 000 Kč, což je fakt rozumná cena za pojízdnou garsonku.”
odpovídá Markéta a Michal, Eagles na cestách
Na co si dávat pozor při výběru dodávky
Stejně jako u výběru osobního vozu si musíte při výběru dodávky dávat pozor na technický stav. Není to ale to jediné, co byste měli řešit. Na co přesně si dát pozor, jak postupovat a jak může takový výběr dopadnout?
” Já jsem si zkontrolovala historii auta, provedené úpravy a klasicky vin kód. Samozřejmostí je kontrola stočení najetých kilometrů. V podstatě stejné věci jako u osobního auta.”
odpovídá Klára, The Only Van
” Myslíme si, že jedna z důležitých věcí, je výkon a osvědčený typ motoru. Je třeba si uvědomit, že v případě dodávek do 3,5t je možné, že po přestavbě se přiblížíte maximu povolené váhy a proto potřebujete motor, který to celé utáhne. My jsme pak obecně zastánci starších ročníků aut z toho důvodu, že nejsou zahlceny hromadou elektronických „serepetiček“, které se mohou snadno pokazit. Při koupi starší dodávky je potřeba dát pozor na korozi a hnilobu. My jsme po pár měsících po koupi zjistili, že Dodynka byla zručně načančaná k prodeji, ale její prahy teď reznou a kvetou téměř před očima, takže nás asi v budoucnu čeká vyvaření, což nemusí být levná záležitost.☺ Co tady čekat od 20 leté dodávky.”
odpovídá Barbora a Forest, Život v dodávce

” Jéj, tak o tomhle bych mohla vyprávět! Toyota je totiž naším druhým autem. Rok předtím jsme si koupili Hyundai H-1, které jsme měli v plánu přestavět. Ani já ani přítel nejsme žádní automechanici a naletěli jsme prodejci, který nám prodal auto s rozbitým těsněním hlavy motoru. V podstatě přežilo jen cestu z Bergenu do Trondheimu a cca 14 dní od koupě nám vypovědělo službu. Kontaktovali jsme tedy norskou organizaci, která se zabývá ochranou zákazníků a skoro rok se s předchozím majitelem dohadovali o tom, že o závadě musel vědět. Nakonec jsme spor vyhráli a on nám musel vrátit plnou cenu auta plus veškeré výdaje, které jsme měli se servisem. Při koupi druhého auta už jsme byli poučeni a vyžadovali jsme NAF-test, což je nezávislý test od mechanika, který auto před prodejem prohlídne a vypracuje protokol se všemi věcmi, které nejsou v pořádku, takže člověk nekupuju zajíce v pytli. I tak jsme ale měli i s druhou dodávkou problém. Při rozjezdu vydávala strašné škvíkavé zvuky. V norském servisu nám řekli, že pravděpodobně bude potřeba vyměnit spojku. My jsme už měli naplánovanou cestu do Čech, a tak jsme nechali auto prohlédnout od českého mechanika. Ten pak přišel na to, že při výměně vodní pumpy někdo nasadil špatně řemen pohánějící alternátor a ten pak prokluzoval a vydával ony strašlivé zvuky. Vzali jsme si z toho poučení, že se nedá věřit nikomu. Speciálně ne prodejci auta a bohužel ani některým mechanikům. Pak bych ještě určitě zmínila to, že se nenechte zmást fotkami přestavených dodávek z instagramu, které vypadají jako malé útulné garsonky. Většina takto přestavěných dodávek je totiž Mercedes Sprinter, který je zhruba dvakrát větší než naše Toyota.”
odpovídá Radka a Ivar, Real Camp Life
” Určitě na stav vozu, rozhodně si nechcete koupit černou díru na peníze. Taky je dobré ujasnit si, co od dodávky chcete a jak by měla vypadat přestavba jako taková. Budete chtít ještě někdy dodávku využívat jako osobní? Pak by vestavba měla být lehce demontovatelná. Nechcete řešit přepis v technickém průkazu z osobní dodávky na obytnou? Pak si radši kupte nákladní dodávku s příčkou. Věcí, co je potřeba zvážit, je spousta. :)”
odpovídá Veru a Lukáš, Share Happiness
Výbava auta aneb co v něm “nesmí” chybět
Výbava vašeho auta bude jisto jistě spojená s vaším stylem cestování a také délkou cest. Pokud vyrážíte na cesty o víkendech, bude výbava jiná, než když se vydáte na rok po světě. Zeptala jsem se, jaké důležité prvky nesmí chybět v autech ostřílených vanliferů. Nejčastěji je na seznamu:
- postel, matrace
- topení
- baterie
- plynový vařič
- mobilní sprcha
- solární panely
- prodlužovací kabely
- redukce na nabíjecí stanice pro auta
- střešní okna
- chemická toaleta
- lednice
” My do prostoru 1,5x3m narvali obývák, ložnici, kuchyň, technickou místnost i malou elektrárnu 🙂 Máme tam postel (složitelnou na jednolůžko, sedačku i king size bed :)), 2x 220V zásuvky, lednici, umyvadlo s pitnou vodou, plně vybavenou kuchyňku, plynovou dvouplotýnku, hvězdné nebe, hamaku i stůl a dvě židle.”
odpovídá Veru a Lukáš, Share Happiness
“Nejdůležitější pro nás je kvalitně udělaná postel, která je pohodlná a spí se nám na ní lépe než kde jinde. Když totiž cestujete 14 měsíců v kuse a každý den spíte v autě, je dobrá postel základ. Za naprosto nepostradatelnou věc už teď považujeme topení, které jsme původně dávat nechtěli, ale propršený testovací víkend na Mácháči nás přesvědčil o opaku a my se rozhodli zainvestovat do Planaru. Bylo to nejlepší rozhodnutí ever! Skvělá věc, která je pro nás při dlouhodobém cestování nepostradatelná je 12V sprcha, která nám spolu se sprchovacím stanem plnohodnotně nahradí koupelnu a free kemping je pro nás zase o trošku jednodušší. A za nejlepší vychytávku považujeme oboustrannou pánvičku, ve které si během chvíle připravíte zapečené brambory se zeleninou, čerstvě zapečené tousty nebo panini a dokonce umí i pizzu!”
odpovídá Markéta a Michal, Eagles na cestách

“Je tam vše co by měl obytňák mít – záchod, sprcha, čistá voda 130 litrů, odpadní voda 100 litrů, topení na plyn, lednice na 12V, solární panely, vařič, dřez. Soláry a plynovou bombu plnitelnou na LPG stanicích necháváme právě tento týden vestavět.”
odpovídá Víťa Válka, Guru Camper
” Solární panely, střešní okna, lednice, trakční baterie, zvedací postel, vysouvací 14m prodlužovací kabel, projektor, dieselové topení, měnič napětí na 230V, redukce na nabíjecí stanice pro auta, plynový vařič, vodní pumpa, venkovní sprcha a kočka.”
odpovídá Ladislav a Margaret, Curly Hair Camping
” Jelikož máme v dodávce v plánu bydlet rok a více, chtěli jsme trochu zainvestovat do výbavy. Takže nechybí prostorná kvalitní a osvědčená lednice (Indel B cruise 85l) s minimrazáčkem a vestavěný plynový vařič (Dometic HB2325). Plynové topení Trumatic E2400, rozvod vody (+ výpust odpadu), rozvod elektriky 12V i 230V (solární panel 280W na střeše), trakční GEL baterie 172 ah, střešní okno a další drobnosti, které člověku zpříjemní život v dodávce. Vezeme sebou i chemickou toaletu (Porta Potti 345), tu jsme zatím nevyužili a aktuálně ji prodáváme a místo ní koupíme skládací kolo.☺ Sprcha je improvizace, skládá se z dětské skládací vaničky s odtokem, sprchového závěsu a sprchové sady s čerpadlem. Je to o prioritách a uskromnění se a zatím (po 2 měsících na cestě) si na vybavení nemůžeme stěžovat.”
odpovídá Barobora a Forest, Život v dodávce
Co v obytňáku naopak netřeba
Ne všechny výše zmíněné věci jsou ale vždy třeba. Záleží, jaké máte finanční možnosti, jací jste dobrodruzi, kolik vás v autě cestuje nebo třeba jakým způsobem se stravujete. Co nejčastěji a proč v dodávce netřeba?
” Nemáme sprchu a záchod. Nechceme skrze údržbu a studené sprchy jsou zdraví prospěšné :)”
odpovídá Ladislav a Margaret, Curly Hair Camping
“V naší pojízdné garsonce nemáme lednici ani záchod a popravdě jsme je ani nikdy nepostrádali. Často se to mu někdo diví, ale my nechápe proč. 😀 Vždyť se bez toho dá úplně v pohodě žít. Vždy se snažíme vysvětlit, že to jsou dvě naprosto zbytečné věci, které vám v autě zabírají místo. Ale pokud si to sami nezažijete, tak to nepochopíte.”
odpovídá Markéta a Michal, Eagles na cestách
“Prozatím nemám lednici. Na první cestě jsem sice vařila, ale všechno bylo k okamžité spotřebě a neměla jsem potřebu potraviny uchovávat do druhého dne. Stabilní toaletu a přívod vody nemám řešený vůbec, ale všude po zahraničí jsou dostupné kohoutky s pitnou vodou zdarma.”
odpovídá Klára, The Only Van

” Nemáme záchod a sprchu. Nedá se říct, že by nechyběli, co si budeme povídat, je to trošku nepohodlné, ale dá se to přežít :)”
odpovídá Radka a Ivar, Real Camp Life
Den D, Noc N aneb první noc v dodávce
Taková první noc v dodávce může ukázat, že nejste na dost věcí připraveni, že vás čeká ještě hodně úprav, že toho hodně ještě o životě v dodávce nevíte a taky třeba to, že je vše, jak má a vám se plní sen.
” Úplně první noc v dodávce byla na Slovensku, kam jsme jeli na nomádský festival Overland. Dodávka tenkrát vypadala uvnitř jako UFO, stěny byly obložené stříbrnou parotěsnou folií a na zemi jsme měli hozenou matraci. Spalo se krásně. Od chvíle, co jsme na cestě, se nám ale každou noc zdají živé a někdy dost děsivé sny. Snažíme se tomu přijít na kloub. 😀 Že by ta izolace? “
odpovídá Barbora a Forest, Život v dodávce
” První noci jsme strávili pouze v nákladním prostoru dodávky jen tak na karimatce. Někomu se to může jevit nepohodlné, ale my jsme byli nadšení příslibem budoucích dobrodružství. Navíc jsme do té doby hodně stanovali, takže najednou to byl obrovský posun v komfortu, když jsme si v dešti mohli zalézt dozadu do auta a nestresovat se hledáním nepodmáčeného místa a stavěním stanu.”
odpovídá Radka a Ivar, Real Camp Life
” Máme méně prostoru na spaní skrze elektro kola pod postelí. První tři dny jsme si zvykali a občas se bouchli do hlavy. 😀 “
odpovídá Ladislav a Margaret, Curly Hair Camping
” První noc jsem strávila ještě v ČR, abych vychytala případné mouchy. Byla to nejchladnější noc z cest, ráno jsem vylezla promrzlá a na cestách si tudíž koupila přímotop. Zároveň jsem si okamžitě ověřila, že je postel pro mě krátká a na další cestu ji budu předělávat.”
odpovídá Klára, The Only Van
” Byla ještě v karavanu a naprosto v pohodě. Nekecám když řenku, že nám to změnilo život – celé rodině.“
odpovídá Víťa Válka, Guru Camper
” Zastavili jsme u jezera na vážně krásném místě, ale i přesto se nám vůbec nechtělo ven!”
odpovídá Veru a Lukáš, Share Happiness
” Před naší cestou Evropou jsme vyrazili na testovací víkend na Mácháč a právě tam proběhla naše první noc v našem nově předělaném pojízdném domku. Usínali jsme za doprovodu bubnujícího deště. A víte co? Líbilo se nám to a vyspali jsme se do růžova.”
odpovídá Markéta a Michal, Eagles na cestách
Výběr místa na přespání
Nejčastěji zmiňovanou a zřejmě tedy i používanou aplikací je Park4Night, skrze kterou máte možnost dostat tipy na spoustu míst, kde je vhodné přespat. Aplikace funguje díky komunitě, která přidává, hodnotí a komentuje místa po celém světě. Není ale jediným nástrojem a způsobem, jak vybrat to pravé místo na noc. Jaké jsou další tipy?
” My jsme zatím cestovali především po Norsku a Skandinávii a tady platí tzv. Allemansretten. Tedy právo každého “využívat” přírodu. Stan si můžete postavit takřka kdekoliv. I v národních parcích, pokud to je alespoň 150 m od nejbližšího obydlí. Podobně tu není problém najít místo pro přenocování v dodávce. Nejčastěji spíme daleko od lidí a nemáme tedy strach z přepadení. Po pár konverzacích s kamarády a jejich zkušenostech z Portugalska a Španělska jsme si ale do auta pořídili plynový detektor. “
odpovídá Radka a Ivar, Real Camp Life

” Stalo se mi párkrát, že jsem neměla signál a musela improvizovat. V tom případě jsem se snažila najít místo na přespání ještě za denního světla, protože v noci nikdy nevíte komu skončíte na zahradě.”
odpovídá Klára, The Only Van
” Pomocí appek Campercontact, ACSI a Park4night a nyní nově i StayFree. A někdy jen tak očima, když se blíží večer. Děláme to pečlivě a když máme jen malé pochybnosti, raději jedeme dále.“
odpovídá Víťa Válka, Guru Camper
Jak postupovat při kempování nadivoko
Kempy jsou zdrojem teplé vody, možnosti se navrátit částečně do civilizace, když je potřeba. Mnozí cestovatelé s dodávkou si ale kvitují jedno a to je svoboda, kterou zažívají při nocování mimo kempy, tzv. nadivoko. Zastavit si kousek od jezera, udělat si oheň, pozorovat hvězdy a ráno pozorovat probouzející se přírodu. Jak si “wild camping” užít a jak postupovat, aby bylo vše bez problému.
” Hlavním pravidlem je, aby při odjezdu nebylo poznat, že jsme na místě přebývali. To znamená nezanechávat za sebou žádné stopy v podobě nepořádku, nebo jakkoliv poničené přírody. Spíme na místech, kde se cítíme dobře a bezpečně, raději dál od měst, vesnic a lidí. Nekempujeme na soukromých (i když otevřených) cestách a pozemcích. Tohle všechno děláme z respektu k přírodě, okolním obyvatelům a taky protože nechceme, aby se kempování v obytných autech stalo synonymem čehokoliv negativního. “
odpovídá Barbora a Forest, Život v dodávce
” Vybírám místa klidná, vzdálená od silnice. Dobré je se podívat na předpověď počasí, protože když prší a vyberete si nocleh někde na poli, nemusíte se odtamtud dostat. To samé s větrem a lesem. Ideální je spát na rovném pevném povrchu poblíž vody a s pěkným výhledem do krajiny.”
odpovídá Klára, The Only Van
” Když je v recenzích byť jen jediná zmínka o vykradeném autě, jedeme dál. Když se k nám začne blížit skupinka indidivuí, mizíme dál. Když prostě nemáme dobrý pocit, jedeme dál. Myslím, že celkem úzkostlivě místa kontrolujeme a nebojíme se raději přejet na jiná. Ideální místo je lehce osvětlené a blízko lidských obydlí. Naopak průšvih je velké město nebo přístav kde je přílišná anonymita.“
odpovídá Víťa Válka, Guru Camper
” Snažíme se nespat více nocí na stejném místě. Dodržujeme to tak z 97 %. Nebudu lhát. Už se nám stalo, že jsme toto pravidlo porušili, ale pouze tehdy, když jsme si byli jistí, že to nikomu nevadí. V Chorvatsku jsme našli natolik parádní spací místo hned u řeky, která vtékala do moře, a tak se nám tam líbilo, že jsme zůstali 3 dny.”
odpovídá Markéta a Michal, Eagles na cestách
Wild camping je (ne)bezpečný
Pokud si nejste s nocováním nadivoko jistí, bojíte se a říkáte si, že to bude spíš věčné hledání a víc starostí, tak se hoďte do pohody. Stačí dodržovat výše zmíněná pravidla a tipy a s největší pravděpodobností na vás velká negativa nečekají. Nebo ano? Jaké mají negativní zkušenosti naši cestovatelé s parkováním na neoznačených místech? A co nějaké tipy?
” Naši dodávku jsme natřeli na tmavě šedou, až zelenou barvu, abychom nepřitahovali pozornost. To se nám vyplácí a neměli jsme jediný problém.”
odpovídá Ladislav a Margaret, Curly Hair Camping

” Negativní zkušenost zatím nemáme, možná právě i proto, že se snažíme tomu předcházet a respektovat zákazy na některých (i když krásných) místech. Zatím se nám stávají spíše hezké věci. Třeba to, když na místo, kde stojíme, každý večer přichází dát dobrou noc místní lišky, ráno tudy proběhne stádo ovcí a za nimi přijde pastevec, který si s námi popovídá u kafe. ☺ V kempu jsme zatím nespali ani jednou.
Máme na paměti, že u měst může nastat situace, kdy nás probudí policie, že zde není povoleno spaní v autě (ve většině zemí je to vlastně zakázáno, ale toleruje se to do jisté míry – třeba mimo sezonu).”
odpovídá Barbora a Forest, Život v dodávce
” Zatím negativní zkušenost nemáme. 🙂 Každopádně je dobré, aby alespoň jeden řidič nepil alkohol, pokud za vámi přijede hlídka a v rámci domluvy vás vyzve k odjezdu do určitého časového limitu a vy nebudete schopni, akorát si zbytečně zavaříte a tučné pokutě se nevyhnete.”
odpovídá Veru a Lukáš, Share Happiness
” Naštěstí negativní zkušenost nemáme. Klíčem je být nenápadný, nepřekážet, nebýt trnem v oku místním. Pak se dá spát jednu noc kdekoliv a více nocí také nebývá problém na místech, kde je obytných vozů více.”
odpovídá Víťa Válka, Guru Camper
Cestování obytňákem má své klady i zápory
+
“ Svoboda! Nemusíte řešit rezervace v hotelech a penzionech, mnohdy dokonce ani špatné počasí. Líbí se vám, kde zrovna jste? Jednoduše zůstaňte. Prší? Podívejte se na radar a přejeďte o pár kilometrů dál, kde je hezky. :) A navíc – ani ty nejluxusnější hotely vám nenabídnou ty neskutečné výhledy. “
odpovídá Veru a Lukáš, Share Happiness
” Pro nás je to maximální úroveň svobody – neplánujeme dny, neřešíme přesný itinerář a hotely, prostě se tak poflakujeme za teplem a sluncem.”
odpovídá Víťa Válka, Guru Camper
” Samozřejmě je to svoboda a neuvěřitelně pohodlné zázemí, ať jsme kdekoliv. Prozkoumávání je o to snažší, že si můžeme kdykoliv zastavit a uvařit, zdřímnout si a nebo přenocovat. Ultimátní traveler kit jsou pro nás naše monstr elektro kola. Přejíždíme velké vzdálenosti autem a lokálně prozkoumáváme na elektro kolech, které jsem postavil. Jedou až 100km/h, ve městech jsme daleko rychlejší než auta a obratnější než motorky. “
odpovídá Ladislav a Margaret, Curly Hair Camping
” Pokud se mi líbí na jednom místě můžu tam většinou zastavit na delší dobu, popřípadě přespat a nemusím se stresovat tím, že mám někde zabookované ubytování, kam musím dorazit do tolika a tolika hodin. Což mě jako fotografce, která většinou čeká na večerní světlo plně vyhovuje. “
odpovídá Radka a Ivar, Real Camp Life
–
” Nevýhodou je starost o doprvaní prostředek a celkově složitější logistika – plnění vody, plynu a hledání praček na prádlo, nebo míst na spaní si nějaký čas vezme.”
odpovídá Víťa Válka, Guru Camper
” Nevýhoda je nemít fyzickou adresu. Nakupujeme nejruznější vychytávky online a vyzvedáváme si je jednou za čas u kamarádů.”
odpovídá Ladislav a Margaret, Curly Hair Camping
” Nevýhodou je opravdu malý prostor, který se musíte naučit sdílet s dalším člověkem. Vanlife není jen takové pozlátko, které má člověk spojené s fotkami vyhublých opálených blondýnek s perfektními vlasy, které v bikinách a upnutých šortkách dělají nějakou krkolomnou jogínskou pozici v záři zapadajícího slunce vedle dodávky zaparkované na pláži. V autě budete mít bordel. Často nebudete vědět, kam jste co dali. Když jeden z vás bude vařit, druhý se musí někam uklidit, aby bylo dostatek prostoru. Po několikadenním dešti bude vaše auto smrdět zatuchlinou. Vaše priority se scvrknou na možnost doplnění pitné vody, použití decentního záchodu a možnosti dát si sprchu a vyprat oblečení.”
odpovídá Radka a Ivar, Real Camp Life
” Byli jsme zvyklí třídit odpad, ale na tři odpadkové koše není v dodávce prostor. Proto všechno házíme do jednoho a před vysypáním do kontejneru vytřídíme alespoň to podstatné.”
odpovídá Barbora a Forest, Život v dodávce

A tohle vás #vanlife naučí
” Zatím cestujeme v dodávce relativně krátkou chvíli v kuse (asi dva měsíce). Bydlení v dodávce nás naučilo ještě větší skromnosti, co se týče obklopování se věcí, protože do dodávky se jich prostě moc nevejde. Před odjezdem jsme taky velkou část našich věcí prodali, což je osvobozující pocit. Každodenně nás to učí trpělivosti a toleranci, protože pohybovat se ve dvou lidech a středním psem na 6m2 není vždycky úplná sranda. A nebo vlastně je. ☺”
odpovídá Barbora a Forest, Život v dodávce
” Člověka to naučí hodně pokory a vrátí ho to k tomu, že je potřeba si vážit maličkostí. Jako je horká sprcha nebo pračka. Je to taky docela test vašeho vztahu, kdy jste zavření v malém prostoru a doslova si přitom dýcháte za krk. My to ale v podstatě bereme jako obrovské zlepšení po letech stopování a spaní ve stanu. Máme pocit že jsme si z hlediska komfortu hodně polepšili 🙂 “
odpovídá Radka a Ivar, Real Camp Life
” Cestování v dodávce nás naučilo jak málo věcí ve skutečnosti potřebujeme a fakt, že žádný prostor není příliš malý, pouze špatně zorganizovaný.”
odpovídá Ladislav a Margaret, Curly Hair Camping
” Naučila jsem se nebát vykročit ze své komfortní zóny. Neuvěřitelným způsobem se mi posunula hranice komunikace s lidmi v zahraničí. Jelikož cestuji sama, nejvíce jsem se naučila samostatně se postarat o sebe i o auto.“
odpovídá Klára, The Only Van
” Soustředit se na to hlavní. Vykašlat se na žabomyší sousedské spory, které mnozí z nás zažívají. Vyrazit prostě “někam” a užívat si každý den bez toho aby měl nabitý program a jasná pravidla. Užívat si zevlování a poflakování v teple.”
odpovídá Víťa Válka, Guru Camper
” Uskromnit se. Sbalit si jen to nejnutnější. 🙂 A kdyby otázka zněla: Co vás dodávka naučila? Bylo by toho mnohem víc! Nikdy jsme nepracovali rukama (když pomineme datlování na klávesnici), natož se dřevem! Celá přestavba pro nás byla jedna obrovská škola a nelitovali jsme jedinou minutu toho rozhodnutí.”
odpovídá Veru a Lukáš, Share Happiness
” Naučili jsme se vystačit s minimem financí i věcí. Procitli jsme tak z mylné představy o majetkovém bohatství a zjistili, že čím míň věcí vlastníme, tím jsme šťastnější a spokojenější. Problémy řešíme s chladnější hlavou než dříve a „zpět v civilizaci“ nás jen tak něco nerozhodí. Na vlastní oči jsme se přesvědčili o tom, jak moc se všude plýtvá jídlem, vodou, plasty, energiemi či penězi. A to mělo vliv na naši změnu. Získali jsme jistotu, že se na druhého můžeme spolehnout. Že jsme tu pro sebe navzájem. Zjistili jsme, že si nelezeme na nervy – což je hlavní. S nově nabytými zkušenostmi jsme si ujasnili, co a kdo je pro nás důležitý. Ujasnili jsme si i to, co od života chceme. Nasbírali jsme velké množství zážitků, ze kterých se staly vzpomínky. O ty se teď můžeme dělit s ostatními. Díky naší cestě jsme poznali sami sebe.“
odpovídá Markéta a Michal, Eagles na cestách