Zero waste festival set aneb zkus to šetrně
Léto je tu a s ním přicházejí hudební festivaly! Já osobně miluju jak ty české, tak zahraniční. Je ale jedna věc, která se s většími akcemi toho typu pojí, a to odpad. Hodně odpadu. Jídlo, pití, různé stánky – k tomu velmi často patří produkty na jedno použití. Spojme si to s davy lidí a máme nespočet odpadu, se kterým se ne vždy festivaly zvládají vypořádat. Co jim trochu pomoct? 🙂
Set s sebou
Letos se chystám do Budapešti na Sziget festival, kam si beru svůj ZERO WASTE set. O co jde? Prostě a jednoduše si sbalím nádoby, do kterých všechno to jídlo a drinky dám, a budu tedy moci konzumovat bez použití jednorázového nádobí.
Beru si:
- Party hrnek od 24 Botless nebo o něco levnější verzi od Made Sustained
- Obyč plastovou krabičku, kterou mám už delší dobu doma nebo doporučuji opět Made Sustained a jejich box z nerezové oceli
- dřevěný příbor na míru od WOWO design a lžičku z domova
- skleněné brčko od Nature’s design (případně doporučuju mrknou opět ke klukům z Econea – mají výběr nerezových, bambusových a kompostovatelných)
Třídím, třídíš, třídíme
Ne všechny festivaly si ale neví rady s odpadem. Jsou tu takové, které jsou na seznamu čistých festivalů autorizované obalové společnosti EKO-KOM, a.s., která zavedla certifikaci ČISTÝ FESTIVAL. Tu získávají a každoročně obhajují festivaly, které zajistí podmínky pro třídění odpadu, jeho svoz na třídící linky a také vyčlení na tříděný sběr v areálu část úklidové čety. Pořadatelé zdarma získají barevné pytle a kontejnery na tříděný odpad. ČISTÝ FESTIVAL se také stará o to, aby byl odpad z kontejnerů dotříděn a recyklován. V druhém roce se do projektu zapojily kupříkladu Colours of Ostrava. Zapojené festivaly vytřídily celkem 4,2 tun odpadů.
Postupně se aktivity ČISTÉHO FESTIVALU rozšířily. Součástí festivalů bývá například Rec. STAGE, programová hudební scéna, kde účinkující používají kromě klasických také recyklované hudební nástroje.
Seznam všech čistých festivalů najdete zde.
Bez vajglu!
Odpad, který je nutno zmínit, jsou cigarety, nedopalky, no prostě vajgly. “Roční produkce tabákových koncernů atakuje hranici 6 bilionů kusů cigaret. Kdosi chytrý spočítal, že to představuje nějakých 1,3 milionů tun cigaretových nedopalků. To už je pěkná hromádka.” uvádí na webu Tříděníodpadu.cz.
Bohužel se nejen na festivalech setkávám s nezodpovědným jednáním některých kuřáků, což se následně odráží na zemi poseté vajgly. Doporučuji si na festival přibalit krabičku, do které se nedopalek vhodí, není-li jiná možnost. Takové nabízí třeba iniciativa BezVajglu.cz.
Byl pro Tebe článek užitečný, baví tě, co dělám? Sdílej ho dál! 🙂 Kamarádi to jistě ocení a já taky! 🙂