Cesta do Mexika v době pandemie
Cestování v tomto neČASE, v době pandemie, je jiné. Není ale rozhodně tak komplikované, jak se může zdát. Nepříjemná je spíš nejistota, která se s vývojem situace pojí. My se v této době vydali poprvé na dovolenou jako rodina, s prckem. Skrze tento článek bych vám ráda předala tuto zkušenost.
Letenky
Letenky jsem kupovali na konci léta. Jednalo se o dárek k našemu výročí svatby. Vzhledem k situaci byly levné a v té době bylo Mexiko zároveň zemí s neomezeným vstupem. Říkali jsme si, že když cestovat nepůjde, přehodíme si letenky na jiný termín. Datum odletu bylo 27. 12. 2020. Jednalo se o navazující let Praha – Paříž – Cancún. Letecká společnost Air France přehodila let z 27. 12. na 26. 12., což znamenalo zůstat přes noc v Paříží a další den nastoupit na navazující let do Cancúnu.
Z předchozích cest mám zkušenost, že pokud letecká společnost změní termín letu tak, že jste nuceni zůstat na místě déle, přes noc, tak se o vás letecká společnost postará, zajistí hotel a často vám uhradí třeba i prohlídku města, stravování a tak dále.
Spojila jsem se tedy s Air France a chtěla vědět, jak se bude v našem případě a době pandemie postupovat. Bohužel pro mne známý starý postup nebyl možný. Ubytování jsme si tedy na místě museli zajistit sami a následně skrze zaslanou žádost poprosili o proplacení nákladů spojených s přesunem letu.
*V tuto chvíli jsme ve spojení s AirFrance, kteří uznali naši žádost, a my čekáme na její vyřízení.
Testy
Situace na mne před odletem působila dost nepřehledně. Hledání informací o tom, co tedy cestovatel má a nemá splňovat, se na různých webech lišily. Vše se samozřejmě měnilo z týdne na týden a na seznamu zelených a červených zemí se státy střídaly. Do toho všeho, jak jsem již zmiňovala, nás čekala noc v Paříži, ze které jsme měli největší obavu. Nebyli jsme si stále 100 % jisti, co a jak s testy. Zda nám bude na cestu stačit pouze jedno testování PCR testem z Prahy nebo nikoli. A jak to bude když opustíme prostor letiště? Budeme muset nocovat jen na letištním hotelu? Jenže co když testy jednoho z nás vyjdou jako pozitivní? To si raději nic rezervovat ani na letišti nebudeme a vyřešíme to prostě na místě. Takhle jsme pořád projížděli všechny varianty a řekli si, že nejlepší bude nechat to žít vlastním životem a postupovat krok po kroku. Uvidíme, kam nás tahle HRA pustí.
Testy Paříž
Prvně jsem se spojila s leteckou společností. Jde-li o testy, odkázali mě na Francouzské velvyslanectví. Tam jsem již hledala, takže jsem se řídila tím, co ne mne web vyplivne. O přestupech tam ne a ne najít jasné stanovisko. To jsem našla až na webových stránkách pařížského letiště. V tu dobu tam ale nebylo uvedeno, zda pokud opustíme prostor letiště a náš navazující let je druhý den, nám testy stačí. Riskli jsme to. Aktuální informace najdete zde.
Po příletu do Paříže jsme se radili s jedním ze zaměstnanců letiště, který nás ujistil, že s EU pasem jsme v pohodě a nemusíme se bát, že nám stačí test z domova. Doporučil nám hotel IBIS, kde jsme se na noc ubytovali. Paříž měla v té době zákaz vycházení po osmé hodině. Vše bylo zavřené. Martin stihl ještě jednu pizzerii kousek od hotelu. Užili jsme si tedy královskou večeři v posteli a šlo se do hajan. V hotelu se snídaně podávala formou bufetu, který si každý mohl nabrat a následně musel sníst na pokoji.


Testy Mexiko
Zábavu na 25. 12. jsme měli jasnou. Jeli jsme se po Štědrém dnu otestovat na Václavské náměstí – GHC Genetics. Čekání nám zabralo hodinu a půl času. Nechali jsme si udělat PCR test (1 700 Kč) a potvrzení pro cestu do zahraničí (500 Kč). Testování tam mi přišlo praktické v tom, že vám systém ukazuje skrze QR kód, jak dlouho budete čekat. Bohužel se jedná jen o odhad a z 45 minut se vyklubal dvojnásobek.
PCR testy do MEXIKA nebyly povinné, ale byly a jsou stále doporučené.
“Ačkoli není oficiálně vyžadováno, doporučujeme předložení cestovního zdravotního pojištění pokrývajícího i případnou hospitalizaci kvůli COVID-19. Stejně tak doporučujeme mít s sebou platný negativní výsledek testu PCR ne starší 72 hodin, ačkoli není povinný – řada aerolinek a hotelů jej vyžaduje.”
(Zdroj: www.mzv.cz)
Nám se nechtělo nic riskovat, nebyli jsme si jisti, zda je po nás přeci jen nebude někdo chtít a hlavně jsme chtěli vědět, že do letadla nastupujeme zdraví a nikoho tak neohrožujeme.
ZA CELOU DOBU CESTY, POBYTU A NÁVRATU ZPĚT PO NÁS NIKDO NECHTĚL VÝSLEDKY TESTŮ.
Testy po příletu do Prahy
Po návratu ze zahraničí jste povinni vyplnit příjezdový formulář, který mimo jiné zavedly postupně i další země. Vyplňovaly jsme ho tedy v Mexiku, v Paříži a i v Praze. Zároveň jsme si ihned po příjezdu vzhledem k malé vytíženosti dělali PCR test přímo na letišti. Výsledek jsme znali do druhého dne, byl negativní. Řídili jsme se těmito informacemi.
Cestování s miminkem
Hodně z vás se mne ptalo na testování Thea. Jako šestiměsíční miminko neměl povinnost testování, cestoval s námi tedy bez testu. Díky zprávám od vás ale vím, že tomu ne všude tak je. Sdílím tedy některé z vašich zkušeností níže.



Cestování letadlem
Po celou dobu letu, v prostorách letišť a tak dále jsme samozřejmě museli mít roušku. Doporučuje se jednorázová rouška, kterou běžně koupíte v lékárně nebo respirátor třídy FFp2. Látkovou roušku vám letecká společnost může zakázat a nabídne vám jednorázovou. Na delší let s Air France jsme roušky a dezinfekci dostali v balíčku. I tak jsme s sebou měli dezinfekci vlastní.
Snad byl tento článek nápomocen.
Všem vám přeji hodně zdraví a pohody na cestách!