Co si (ne)můžete vzít do letadla?

Co si (ne)můžete vzít do letadla?

Létáte-li často, už vás asi u bezpečnostní kontroly nic nepřekvapí. Pokud nejste ale na letištích pečení vaření, stojí za to se předem informovat o tom, co si s sebou do letadla smíte či nesmíte vzít a jak postupovat právě u zmíněné kontroly. Věřte mi, ušetří vám to čas a možná i pár věcí, které by pak zbytečně zůstali zabavené na letišti.

Co nesmí do letadla?

Na palubu letadla nepatří jednoznačně věci, které by mohly ohrozit bezpečnost cestujících. Patří mezi ně – munice, toxické látky, nože, granáty, výbušniny, zbraně, hořlaviny, radioaktivní látky. Zároveň si na palubu letadla nesmíte vzít zvenku větší objem tekutin, než-li 1 litr v nádobách o maximálním objemu 100 ml. Konkrétní seznam položek, které smíte a nesmíte přepravovat letadlem, najdete níže.

Zdroj: prg.aero | Více informací zde.

Obsah kosmetické taštičky

Především dámy mají hodně pochybností a dotazů, které se týkají kosmetiky v příručním zavazadle. Jak jsem uvedla výše, objem tekutin, který si berete s sebou na palubu, by měl být maximálně 1 l v nádobách o maximálním objemu 100 ml. Při bezpečnostní kontrole se právě kosmetika předkládá zvlášť v průhledném igelitovém pytlíku, do kterého byste se se vším tekutým měli vejít.

Jednorázové holící strojky jsou do příručáku povolené, nicméně žiletky, holící břitvy patří podle předpisů do příručního zavazadla. Já osobně s sebou převážím klasický holící strojek se žiletkou a zatím mi v příručním zavazedle prošel. Kdyby vás zajímalo konkrétně, jakou kosmetiku na cestách používám, mrkněte zde.

Jak je to s lahví na vodu?

Lahev si můžete do letadla vzít v případě, že ji před kontrolou vyprázdníte. Pokud se vám stane, že zapomenete, stačí ji před pracovníky letiště vypít nebo vám mohou lahev vylít na místě. Následně máte možnost si do lahve doplnit pitnou vodu na letišti z kohoutku nebo není problém požádat letušku, aby vám místo plastového kelímku s trochou vody naplnila lahev. Já osobně tak postupuju. Budete-li si chtít doplnit vodu po příletu do destinace, ověřte si, zda i tam je voda pitná.

A co sváča?

Hodně lidí se mě ptalo, jak je to s jídlem. Pokud máte sváču, která není v tekutém stavu, např. polévka :D, tak jste v pohodě. Můžete si s sebou klidně zabalit řízky. 😀 Já osobně spíš doporučuju nakrájenou zeleninu, oříšky nebo tyčinku pro případ, že se zpozdí letadlo a vy nebudete mít možnost se najíst. V případě, že cestujete low cost, je to jasná volba.

Jak projít rychle bezpečnostní kontrolou?

Bezpečnostní kontrolou projdete bez problému a rychle, budete-li dodržovat jednoduché pokyny a budete na ně připraveni. Před rentgenem do speciálního plastového boxu odložíte veškeré svrchní oděvy, pokrývky hlavy, kovové i nekovové předměty, které máte po kapsách, pásky, hodinky, dále pak notebooky, rozměrná elektronická zařízení, tekutiny v průhledném sáčku. Stejně tak pas doporučuji dát do boxu.

Někdy vás pracovníci požádají i o zutí bot, stačí je taktéž položit do boxu ke kontrole. Já osobně si boxů beru několik, protože samotný notebook a tekutiny by neměly na ničem jiném ležet. Následně vyčkáte pokynů pracovníků, projdete rámem a pokud nepípáte, vše je OK. 🙂

Pokud si nejste jisti a váháte, jak je to třeba s deštníky nebo jinými předměty, mrkněte na na seznam předmětů, jejichž přeprava je nejčastěji dotazována.

A pokud tápete, do jakého zavazadla si zabalit věci a zda si na cestu letadlem pořídit kufr,tašku či palubní batoh, můžete se inspirovat v článku zde. Dostanete několik užitečných tipů, jak při nákupu palubního cestovního zavazadla postupovat nebo jaké zavazadlo vybrat, abyste při cestě neřešili problémy s jeho velikostí.


Jeden komentář: “Co si (ne)můžete vzít do letadla?”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.