„Dokud člověk nenavštíví Írán, nemůže pochopit, jak odlišná a jedinečná je to země.“

„Dokud člověk nenavštíví Írán, nemůže pochopit, jak odlišná a jedinečná je to země.“

Vladimír Váchal (24 let) je nadšený cestovatel, fotograf a milovník Blízkého východu, který poprvé navštívil v roce 2007 a od té doby se do této oblasti pravidelně vrací, zejména pak do Íránu. Přestože navštívil řadu jiných zemí, např. Bhútán, Bolívii, Maroko, Guatemalu či Arménii, Írán ho zaujal natolik, že se rozhodl strávit několik měsíců studiem perského jazyka na institutu Dekhoda v Teheránu. Má bohaté zkušenosti s průvodcovstvím po Íránu a plynně ovládá perský jazyk. V současnosti dokončuje magisterské studia na filozofické a v roce 2016 zdárně ukončil magisterské studium na právnické fakultě v Plzni, kde dále pokračuje v rigorózním řízení, a je průvodcem cestovní kanceláře CK Mundo. Po ukončení studia se hodlá věnovat zejména cestování, průvodcovství, tlumočení a výuce perštiny.

Známe se od střední, chodili jsme spolu na obor cestovní ruch. Skvělá škola, skvělý lidi. Bavilo mě to. K cestování se ale vracím až teď. Ty se naopak nezapřeš, navázal jsi studiem v Plzni, cestoval na vlastní pěst, nyní jsi průvodcem a o Íránu často přednášíš. 🙂 Proč sis vybral právě cestování? Co tě na tom baví?

Cestování jsem si vybral hlavně proto, že je plné zážitků, životních zkušeností, nových přátel, neuvěřitelných historek , nečekaných momentů a stále mě nepřestává překvapovat. Baví mě na tom všechno, je to způsob jakým se dá žít! A pro mě je to ten nejlepší způsob! Navíc ti pomůže pochopit hodnoty, kterých si před cestou do zahraničí člověk nijak nevšímá či neváží. Například to, že na ulicích je čisto, obchody plné a na ulicích se nestřílí.

11393284_843313295704625_6342306469031066565_o

Doufám, že se na jednu z tvých expedic do Íránu v dohledné době vydám. Proč sis vybral Írán? Byla to náhoda nebo tě to tam táhlo?

Byl bych moc rád, kdyby ses na expedici po Íránu připojila. 🙂 Írán jsem si vybral pro jeho jedinečné kouzlo a pohostinnost místních lidí. Dále mě učaroval místní jazyk a překrásná architektura. Dokud člověk nenavštíví Írán, nemůže pochopit, jak odlišná a jedinečná je to země. Náhoda to nebyla, Standa (náš bývalý účitel na střední škole) nám ukázal fotky a já tam prostě musel jet!

Jestli se nemýlím, ovládáš perštinu. Jak dlouhou trvalo, než ses ji naučil?

Perštinu jsem začal studoval po své první návštěvě Íránu koncem roku 2009. Krátce na to jsem se však více jak dva roky perštině vůbec nevěnoval, neboť jsem nastoupil na vysokou školu do Plzně. Po dvou letech a další cestě do Íránu, jsem se k perštině znovu vrátil. Největší pokrok jsem však udělal na studiích přímo v Íránu na teheránském institutu Dekhoda. Nedokážu říct, jak dlouho se perštinu učím, ale můj zájem o perský jazyk se táhne již od roku 2009. Jednoduše jsem se zamiloval, perština je nádherný jazyk.

12144833_904460459589908_1657050935286580768_n

Jsi úplný opak místních – bílý muž, blond vlasy, vysoký. Jak na tebe lidé reagují? Překvapí je, když s nimi začneš komunikovat v jejich jazyce? Předpokládám, že rozdáváš podpisy. 😀

Vzhledem k tomu, že znám spoustu cizinců, kteří se učí česky, a někteří ji umí opravdu skvěle, dokážu se vcítit do role překvapeného i toho, kdo znalostí jazyka překvapí. Ty reakce jsou vesměs vždy stejné. Jsou plné údivu, nadšení a radosti. Občas si říkám, jestli samy o sobě nejsou motivací se jakýkoliv specifický jazyk učit. 🙂

11201494_884316954937592_5269489710631377215_n

Vím, že jsi hodně na cestách fotil. Já od tebe dokonce jednu fotku mám zakoupenou. Dá se někde vidět všechna ta krása, kterou si zachytil fotoaparátem na tvých cestách?

Jsem rád, že se ti mé fotky líbí. Ty fotíš taky skvěle! Jediné místo, kde se dají mé fotografie vidět pohromadě je můj Facebook. Klasické výstavy dělám taky, ale vždy se váží k nějaké zemi či oblasti. Teď jsi mě však přivedla na myšlenku, že bych mohl udělal výstavu toho nejlepšího z cest za 7 let. 🙂

Jak vnímáš kulturu místních? Zajímá mě i postavení žen ve společnosti. Vzhledem k tomu, že jsi tam skoro doma, slyšela bych ráda tvůj názor a pohled na věc.

O postavení žen v perské kultuře se bavím nerad. Je to velice specifická a složitá otázka a ani si nemyslím, že bych na ní mohl rozumně odpovědět v pár řádcích. Můžeme si o tom někdy popovídat osobně, ale stejně nejspíš dojdeme k tomu, že bychom si přáli, aby na světě panovala rovnost žen a můžů, avšak realita bude na mnoha místech světa jiná. A nejedná se jen o Blízký východ.

905713_910367558999198_6554383610573249165_o

Mohl bys vyjmenovat nějaké věci, tipy, čemu by se měl člověk při cestě do Íránu vyvarovat, na co si dát pozor nebo naopak, co rozhodně nevynechat?

Před cestou do Íránu by se člověk měl alespoň v základní rovině seznámit s pravidly, která obecně stanovuje islám a která jsou v muslimské komunitě běžně praktikována. Měl by se naučit pozdravit a poděkovat v místním jazyce a prohlédnout si na youtube videa, na kterých vidí, jak chodí místní lidí oblečení. Nefotit vojenské objekty, policii či strategické body, jakými jsou letiště či průmyslová zóna. Co rozhodně nevynechat? Íránskou pohostinnost, místní kuchyni a Teherán. Hlavní město je často opomíjeno, což je chyba, neboť je po bližším poznání fascinující!

Na závěr, prozraď mi, kde se máš v plánu usadit? V Čechách nebo v zahraničí? 🙂

Láká mě to za hranice. Chtěl bych to však střídat, rád bych se do Čech vracel minimálně dvakrát za rok, a to alespoň na měsíc.

Pokud byste se s Vladimírem rádi spojili, jeho FB najdete zde.


4 komentáře: “„Dokud člověk nenavštíví Írán, nemůže pochopit, jak odlišná a jedinečná je to země.“”

  1. Skvely rozhovor. Na prednasce o Iranu jsem byla ted na Kolem sveta, kde povidal prave Vladimir Vachal. Uz dlouho me to tam lakalo, ale ta prednaska me uplne dostala, takze doufam, ze se na expedici taky jednou podivam.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.