Jak cestovat po světě levně nebo zadarmo

Většina lidí na otázku, co by udělali, kdyby vyhráli balík v loterii, řekne, že by procestovali celý svět. Mám pro vás dobrou zprávu. Nemusíte si kupovat stírací losy. Cestovat lze i levně, za málo peněz nebo dokonce zadarmo. Dnes vám přináším tipy, které vám na cestě kolem světa a za zážitky pomohou finance ušetřit.

Ubytování

Možností ubytování na cestách je nespočet. Záleží jen na vás, jako variantu zvolíte. Bavíme-li se ale o levnějším ubytování, které vás nebude zbytečně stát balík, stojí za to zmínit jednu z možností, která je stále pro mnohé cestovatele velkou neznámou, a tou je možnost hlídání domu.

Mít celý dům pro sebe zadarmo? Není problém!

Webová stránka TrustedHouseSitters.com propojuje majitele domů a bytů po celém světě s cestovateli, kteří jsou ochotni pohlídat na kratší i delší dobu nejen samotnou nemovitost, ale často také domácí mazlíčky. Ty totiž majitelé většinou musí nechat doma, mezitím co oni se vydávají na dovolenou a za dobrodružstvím. A jak to tedy funguje? Poté, co se zaregistrujete na webové stránce, vytvoříte si profil a napíšete něco málo o sobě, vybíráte podle lokace a termínu místo, které hledá “House Sittera”. Pokud vše klapne a hostitel si vás na základě vámi projeveného zájmu vybere, bydlíte na místě zadarmo. Vaší povinností je samozřejmě starat se náležitě o nemovitost a případné domácí mazlíčky. 🙂

POZOR! Registrace na webu TrustedHouseSitters.com je spojena s ročním poplatkem, který činí přibližně 2 700 Kč. Z mého pohledu je tento web nejspolehlějším právě i z důvodu poplatku.

Sdílejte prostor s dalšími batůžkáři

Jste-li ochotni sdílet prostor s více lidmi, může pro vás být ubytování v hostelu trefou do černého. Pobyt v hostelu bývá z možností ubytování tou nejlevnější variantou. Stále záleží samozřejmě na lokaci, úrovni a servisu, který hostel poskytuje. Ten pravý hostel doporučuji vybírat na webu HostelWorld.com.

TIP: Nemáte-li s hostelem žádné zkušenosti nebo jen minimální, doporučuju mrknout na video, ve kterém jsem se snažila veškeré tipy s pobytem v hostelu shrnout.

Nabídněte svoje služby

Živí-li vás kupříkladu stavba webových stránek, fotografie, marketing, správa sociálních sítí nebo cokoli v digitálním světě, co by mohlo být užitečné pro majitele ubytování v určité destinaci, nebojte se svoje služby nabídnout výměnou za pobyt.
Spousta zaměstnanců v hostelu jsou ale také cestovatelé, kteří se rozhodli vypomoct přímo s provozem. I to je cesta, jak ušetřit a mít možnost si danou destinaci pořádně užít a blíže poznat místní.

Spěte na gauči

Pro ty z vás, kteří se rádi na cestách seznamují, je tu určitě Couchsurfing. Skrze něj mát možnost ubytovat se na gauči místňáka, který přijímá návštěvy. Ubytování získáte zdarma a oplátkou, což je nepsané pravidlo, mu přivezete třeba něco typického pro Českou republiku a strávíte s ním, podle toho, jak to budete cítit, nějaký společný čas.

Jídlo

Nebudu vám radit, abyste lovili jídlo v popelnicích, i když je to určitě zajímavý způsob, jak ušetřit nejen peněžence, ale i planěte. Pokud nevíte, o čem mluvím, vygooglete si “dumpster diving”.

Tam, kam chodí místní

Pokud rádi ochutnáváte místní kuchyni a cestování je pro vás spojené stejně jako pro mě s jídlem, doporučuji zabrousit tam, kam se rádi chodí najíst lokálové. Centru, hlavním třídám a náměstím se vyhněte obloukem a zamiřte do menších uliček. Tam, kde se schází místní, kde to praská ve švech, kde není, kam si sednout a kde se nemluví moc anglicky (pokud tedy zrovna nejste v anglicky mluvící zemi), tak tam jste správně. Místní nejen že vědí, kam na dobré jídlo, ale taky vědí, kde je to nebude stát celou výplatu. Ideální je samozřejmě získat tipy na takovéto podniky předem, což jistě nebude problém, pokud vás těší se na cestách seznamovat a poznávat danou destinaci, jak se patří.

Vařte si

Hostely jsou jedním z míst, kde ušetříte nejen na ceně za ubytování, ale taky za jídlo. Výhodou je, že většina hostelů poskytuje k dispozici společné prostory jako je obývací pokoj, terasa nebo právě kuchyň. V té si můžete uvařit od rána do noci a tím ušetřit. Co si budeme, vařit si je vždy levnější, než si zajít do restaurace. Výhoda je mimo jiné nejenom nižší cena, ale i možnost uvařit si z místních, a pokud jste v místech, kde slunce pálí, i čerstvých potravin. Zároveň se během doby strávené v kuchyni většinou seznámíte s kupou dalších cestovatelů. U večeře to pak obvykle nekončí.

Vlastní kuchyň můžete samozřejmě mít i v apartmánu nebo bytě skrze AirBnb, kde máte možnost pronajmout si celý byt od místních za celkem slušné ceny. Jen si dávejte pozor při výběru na recenze, ať nesáhnete vedle. Více o AirBnb najdete ve videu o tipech na ubytování.

 

Cesta

Možnost, kterou doporučuji v případě, že cestujete sami či ve dvou a nikam nespěcháte, je stopování. Já vím, já vím… možná vás, stejně jako mě, rodiče před stopováním varovali a nutili vás zhlédnout film Smrt stopařek jako odstrašující případ. Měla jsem možnost cestovat tímto způsobem několikrát. Nejdéle jsem takto cestovala 10 dní v kuse po Evropě v rámci soutěže Low Cost Race.  Za celou dobu jsem se cítila nepříjemně pouze jednou a to díky tomu, že moje fantazie mi při zběsilé jízdě se dvěma francouzi, kterým jsem nerozuměla ani slovo, kreslila obrázek toho, že nás s kamarádkou unesou a zazdí ve sklepě. Obavy zbytečné. Nicméně ostatně jako všude platí, že byste měli být ostražití a dát na svou intuici. Pokud se vám z nějakého důvodu řidič nezdá, svézt se s ním nemusíte. Prostě jen hlásím, STOPOVÁNÍ není tabu a stále se tímto způsobem dá cestovat.

Zkuste to stopem

Ať žije road trip

Když jsme u těch aut, stojí za to zmínit, že takový road trip ve více lidech může být nejenom skvělá zábava, ale i levnější způsob, jak cestovat. Zkrátka se vyplatí najít si parťáky a společně se složit na výdaje za benzín.

Jdi pěšky!

Ještě než se dostaneme k dalším dopravdním prostředkům, je zapotřebí zmínit ten nejzdravější a nejvíc přirozený pohyb – chůzi. Není nic jednoduššího, než si sbalit svých pár švestek a vyrazit na cesty po svých. Ať už to bude po České republice, za hranice nebo třeba až na konec světa, věřte, že nejen ušetříte, ale především hodně získáte. Já osobně se vydala těsně před dovršením dvaceti sedmi let na cestu směr Santiago de Compostela. Ušla jsem 260 km za 10 dní, naučila jsem se něco nového o sobě samé a poznala nové přátele.

Výhodné letenky

To, jak ulovit levné letenky, nesmí na závěr samozřejmě chybět. Základním pravidlem je, že letenky a jízdenky hledáte vždy v anonymním okně vašeho prohlížeče. Cookies jsou potvory a dobře si pamatují každý váš krok, tudíž i vyhledávání té samé destinace opakovaně. Zároveň se vyplatí, máte-li tu možnost, nehledat letenky na přesný termín. Skrze vyhledávače jako třeba Skyscanner.net máte možnost vybrat místo konkrétního data nejlevnější nebo celý měsíc, kde si můžete s čísly hrát a hledat. Skvělým pomocníkem je třeba také aplikace, která vás na levné lety upozorňuje a hledá je za vás nebo nastavení tzv. hlídacího psa na vyhledávači letenek.

TIP: Já osobně mám nejraději zmiňovaný Skyscanner, Momondo a aplikaci Zaleť si.

Inspirovali jste se? Podělte se na sociálních sítích a označte mě. Uděláte radost dalším a mně taky!  🙂