Kam na dovolenou? | Ostrov Sao Miguel nabízí od všeho něco

Ostrov Sao Miguel, který je součástí souostroví zvané Azory, jsem měla na seznamu už delší dobu. Nemohla jsem se dočkat jeho návštěvy a zároveň oslavy svých dvacátých sedmých narozenin právě na tomto místě. Věděla jsem jen dvě věci, je tam krásná příroda a dají se tam pozorovat velryby! Ostrov toho ale nabízí mnohem víc a je tedy podle mě ideálním místem pro různé typy dovolené.

Pozorování velryb nebo potápění s delfíny

Bylo to poprvé, kdy jsem se vydala pozorovat volně žijící velryby a delfíny. Společnost Picos de Aventura, která tuto aktivitu nabízí, byla ochotna se mnou spojit síly a umožnit mi to mé “poprvé” zažít právě s nimi. Vybrala jsem si tuto společnost na základě jejich online komunikace a dobročinných aktivit, které v souladu s jejich zaměřením pro oceán a tvory v něm žijící provozují. Záleží jim na životním prostředí, vzdělávají děti na školách o životu pod hladinou a sbírají během pozorování odpad. Co víc si přát!

 
Strávila jsem s nimi půl dne. Začalo se krátkou prezentací a úvodem k tomu, co nás na oceánu čeká. Dostali jsme k dispozici pořádnou pláštěnku a záchranou vestu, možnost si uložit cennosti nebo cokoli, co se nemá dostat do kontaktu s vodou do sejfu, a vyrazili jsme. Měli jsme štěstí a během našeho pozorování viděli dvakrát ocas velryby a hejno delfínů, kteří jsou údajně sázkou na jistotu v místě, kam jsme se lodí přesunuli. Byla to neskutečná podívaná. Během naší výpravy jsme zvládli oceán zbavit jednoho plastového úlovku, v tu chvíli jsme byla více než pyšná, že jsem na pozorování vyrazila právě s Picos de Aventura.
Mrkněte, co dalšího s nimi ještě můžete zažít zde.

Pěší tůry po celém ostrově

Ostrov Sao Miguel se dá autem projet za pár dní. Jsou ale místa, kam se auto nedostane. Tam podle mě začíná to pravé objevování ostrova. Máte možnost vybrat si z několika pěších tůr. Záleží na vás, jakou náročnost a délku chcete zvolit. Některé jsou okruh, jiné z bodu A do bodu B. My byli více než mile překvapeni ze stezky k jezeru Fogo. Trasa nám zabrala přibližně 3,5 hodiny. Dlouhá je 11 km, vede úžasnou přírodou, podél viaduktu. Bylo zajímavé vidět, odkud a jak se voda dostává do města. Začínat budete v lese, končit na kopci s výhledem na jezero. 
Další trasa, která je vyhlášená, vede k vyhlídce na jezero Azul. V době, kdy jsme byli na ostrově nebyla celá stezka oficiálně otevřená. Na vyhlídku se ale dostat dalo skrze trasu k menšímu jezeru poblíž. V okolí se nachází ale i delší stezky, které vám umožní výhled na jezero Azul ze všech stran. Toužíte-li po vodopádech, možná pro vás bude stezka “Sanguinho” nebo “Caldeiras da R. Grande – Salto do Cabrito” to pravé ořechové.

Stezka směr jezero Fogo

Viadukt | Směr jezero Fogo

Výhled na jezero Fogo

Výhled na jezero Azul

Výhled na jezero Furgas

Koupání či surfování v oceánu

Osvěžující to zážitek. Na ostrově je sice počasí dost nestálé, ale teplota se zas tak moc nehýbe. Během mé březnové návštěvy bylo většinou krásných 17 stupňů celsia, na Slunci bylo tak akorát  a přislo i na příjemné schlazení. Ideálním místem na koupání jsou přírodní bazénky, které najdete v Mosteiros. Pro ty z vás, kterým vyhovuje válení na pláži, mohu vřele doporučit pláž St. Bárbara. K dispozici přímo u pláže je bufet, ale i sprchy, toalety a možnost pronájmu surfů. Dáváte-li tedy přednost aktivnímu času strávenému ve vodě, na téhle pláži se můžete na vlnách vyřádit.

Přírodní bazénky “Caneiros”

Kousek od bazénků je i pláž

Přírodní bazénky “Caneiros”

Surfování na pláži St. Bárbara

Pláž St. Bárbara

Bohužel malé částečky plastu jsou i zde | Skvělým workoutem je dát si chvilku sběru a uklidit pláž alespoň od trochy toho nepořádku

Relaxace v horkých pramenech

Díky sopečné aktivitě na souostroví se najde několik míst, které nabízí možnost si naopak kosti ohřát. Horkých pramenů najdete na ostrově hned několik. Jeden z nich, který je přístupný pro veřejnost a máte jistotu, že se v něm neupečete, najdete ve Furnas pod názvem Dona Beija. Vstup stojí něco kolem 6 Euro. Pokud máte raději dobrodrůžo, můžete stejně jako místní zkusit navštívit horké prameny Ponta de Ferraria u oceánu, které jsou zadarmo. Jen POZOR! Než se vydáte na koupačku, mrkněte online, v kolik hodin bude na místě nejmenší hladina vody. Pokud byste přeci jen chtěli míst naprostou jistotu, kousek od tohoto pramene jsou venkovní lázně a restaurace.

Horké prameny Ponta de Ferraria již s vyšší hladinou vody

Kousek od horkých pramenů Ponta de Ferraria

Grilování s výhledem na oceán

Byla jsem paf z počtu veřejných grilů na ostrově. Míjet je budete skoro všude – na odpočívadlech, v parcích a také v zahradách. Na jednu takovou jsme narazili při projíždění po ostrově. Nevěřila jsem vlastním očím. Tato místa mohu vřele doporučit na grilování s přáteli, posezení a čistě jen bytí. My si tam hodili šlofíka. 😀 Velké plus je, že jsou na dost z nich k dispozici i toalety.

Sporty a trocha toho adrenalinu

Pokud chcete zažít na ostrově víc adrenalinu, není problém. Můžete se třeba na ostrov podívat z vrchu a užít si paragliding (nám se bohužel nepoštěstilo kvůli nestálému počasí), zkusit si tzv. “canyoning“, projet se na koních, půjčit si kola.

Každý si podle mého přijde na své. Na ostrově si můžete půjčit auto, doporučuji volit některou ze společností přímo na letišti. Jen pozor, nezapomeňte, že na účtu musíte mít peníze jako zálohu, kterou vám po dobu vypůjčení firma pozastaví.

Jde-li o ubytování, sáhla jsem po centru Ponta Delgada, konkrétně samostatném pokoji v Central Hostelu. Vřele doporučuju!

Na závěr mám typ pro ty z vás, kteří raději nakupují stejně jako já bez obalu, na market s ovocem, zeleninou a dalšími dobrotami. Jmenuje se Grace market a otevírá oproti supermarketům kolem půl 8 ráno. 🙂