Jak se sbalit nalehko

Jak se sbalit nalehko

Existuje nespočet návodů a způsobů, jak si ušetřit místo v zavazadle a cestovat s co nejméně věcmi, nalehko. Ráda bych s vámi dnes sdílela své tipy a produkty, které mi cestování ulehčují, a to doslova. Věřím, že se vám budou hodit, ať už cestujete do dálek, po naší krajině, na víkend nebo třeba na delší túru.

Zavazadlo podle typu cesty

Podle toho, na jaký typ cesty se vydáváte, budete jisto jistě volit zavazadlo. Pokud vyrážím na krátký výlet za hranice nebo po naší krajině a vím, že mě nečekají nějaké náročné výstupy, volím většinou můj běžný batoh – EveryDay Backpack značky PeakDesign. V případě, že se vydávám na o něco delší cestu, letecky, volím zmíněný batoh a společně s tím příruční zavazadlo, odolný kufr značky Gladiator. A pokud moje cesty vedou do přírody, slouží mi jako parťák dámská krosna značky Osprey Aura AG 50.

Everyday Backpack 30L
Peak Design

Mám jen jeden městský batoh, který vesměs používám právě jak na běžné pochůzky po městě, tak na víkendové cesty nebo cesty do zahraničí. Tento kousek spojuje praktičnost, funkčnost a jednoduchý design. Je skvělý pro fotografy a tvůrce, kteří s sebou balí techniku. Přístup do něj je ze stran a z vrchu a dá se díky přepážkám uspořádat podle vašich představ.

Kufr Gladiator BOXING
Rozšiřitelný odolný kufr 55 cm

Lehkým, ale přesto odolný a tvrdý kufr velikosti příručního zavazadla, které je možné rozšířit o přibližně 20 % díky bočnímu zipu. Vyhovuje mi na něm velmi snadná manipulace, čtyři dvojitá kolečka, možnost kufr uzamknout. Žlutou jsem volila pro snadnější orientaci mezi dalšími zavazadly v případě, že by musel k odbavení.

Krosna 50L
Osprey aura 50 AG

Dámská krosna se zádovým systémem AntiGravity™, který krásně zádům odlehčí. Má zároveň bohužel jedno mínus, a tím je vrzání zřejmě tohoto upevnění při chůzi. Prostě a jednoduše o sebe něco dře a batoh vydává zvuky. Jinak je fantastický, dobře se nosí, vrchní kapsa se dá sundat a batoh je tak menší, má příjemný bederní pás, dostatek kapes a různých úchytů na hůlky atp.

Výbava do nepohody

Vyrážím-li výletovat, trekovat či prostě zmizet na pár dní do přírody, beru si s sebou vždy téměř tu samou výbavu, která mi v batohu nesmí chybět.

Oblečení volím tak, aby splňovalo účel, bylo ho možné různě mixovat (do města, do přírody) a bylo funkční. Jedním z nepostradatelných kousků v šatníku je bunda od Patagonie, kterou jednoduše sbalíte do malého balení. Dále s sebou většinou balím legíny, kraťasy, delší trika, která případně v letním období poslouží jako šaty. Jde-li o spodní prádlo, většinou volím rychleschnoucí materiál (v Tezenis už delší dobu sahám po těch samých). Vše balím do packing cubes od PeakDesign pro jednodušší manipulaci a hledání. Věřte mi, že stojí za to. Oproti těm levným no-name je to úplně jiný level a hlavně vydrží.

Boty opět volím podle typu cesty, nicméně nově jsem se teď obula do barefoot obuvi, která se soustředí na správný tvar chodidel. Spojila jsem se se značkou VIVOBAREFOOT, která kromě “bosé” obuvi soustředí svou pozornost i na udržitelnost. Sáhla jsem tedy po dvou modelech. Oba jsou velmi skladné a lehké.

VIVOBAREFOOT PRIMUS LITE II BIO M GREEN TEXTILE

Tyhle botky jsou super lehké a pohodlné. Doporučuju je všema deseti. Vyrobeny jsou z přirozeného produktu obilného průmyslu zvaného Susterra® Propanediol, který tvoří podrážku a svrchní laminační materiál tohoto veganského modelu. Použitý materiál se získává fermentačním procesem využívajícím glukózu ze škrobu, který se nachází v kukuřici. Je netoxický, bez ropného původu a 100% certifikovaný. Síťovina je vyrobena z materiálu Sorona® – rostlinných vláken.

VIVOBAREFOOT MAGNA TRAIL L NYLON BLACK

Tyto vysoce funkční, multiterénní turistické boty navržené pro neomezené dobrodružství v jakémkoli terénu jsou vyrobené z recyklovaných pet lahví. Jedná se o model, který využijete při náročnější turistice a dlouhém chození. Jsou vybavené neoprenovou kotníkovou ponožkou, která umožňuje volnost a flexibilitu pohybu. Díky vyjímatelné termovložce jsou chodidla v teple a pohodlí i při nižších teplotách.

Spaní venku

Dojde-li na spaní venku, ráda si vystačím pouze s ultralehkou hamakou Eno. Je skladná, poslouží účelu a překvapivě se v ní spí dobře. Pokud nemáte se spaním v hamace žádnou zkušenost, doporučuju si předem vyzkoušet noc nanečisto. K hamace se dá pořídit další příslušenství. Já s sebou vždy beru plachtu proti dešti a pocitu bezpečí obecně. Určitě bych doporučila sáhnout i po síťce proti hmyzu nebo zateplení.

TIP: Zateplení můžete vyřešit třeba i pomocí jednoduché izolační fólie/podložky.

Spacák o hmotnosti přes půl kila, skladný a do -7 °C můžete pořídit v obchodě Pod 7 KILO. Jedná se o nejlehčí spacák své kategorie na světě. Spací pytel Cumulus X-Lite 400 je malý velký zázrak, díky kterému mám v batohu mnohem víc místa. Plněn je peřím, takže je potřeba dbát na to, aby nenavlhl.

Třísezónní karimatka, která je jednou z nejpopulárnějších nafukovacích karimatek na světě, nejlehčí ve své tepelné třídě. Dobře se na ní spí, skvěle izoluje. Využívám ji především pokud mne čeká spaní ve stanu, pod širákem.

Vždy po ruce

Chvíli ještě zůstaneme v terénu, konkrétně na túře. Svou první poutní cestu, do Santiago de Compostela, jsem absolvovala bez trekových holích. Stejnou chybu bych už nikdy neučinila. Pro tyto účely jsem svou outdoor výbavu doplnila o trekové hole značky Fizan z již zmíněného obchodu Pod 7 KILO. Jsou ultralehké a za super cenu.

Další věc, kterou mám vždy po ruce, je peněženka Mighty Wallet. Tahle krasavice vypadá spíš jako dopis z cest. Je voděodolná a váží 14 gramů. V prodejně Pod 7 KILO mi do postranních otevřených kapes přidali suché zipy (na mince). Návod najdete i u nich na webu.

Mít foťák po ruce to je při mém cestování stěžejní. Pro ty z vás, kteří to mají stejně, mám tip na “must-have” pomocníka jménem CAPTURE. PeakDesign ho nabízí ve verzi s destičkou či bez destičky na foťák. Jde o držák na foťák, který stačí připevnit na ucho batohu.

Doplnění tekutin

Stejně jako foťák, mám ráda po ruce vodu. Pokud se celý den toulám přírodou, volím hydrovak. Používám značku HydraPak o objemu 1,5 l. Pokud vím, že se budu spíše pohybovat po městě, v dopravních prostředcích a zároveň si chci ušetřit místo, volím skládací lahev na vodu. Vyhovuje mi, že když vodu dopiju, mohu ji jednoduše složit, skoro nic neváží a nezabírá místo.

Na dobroty & bez obalu

Takovou klasikou už je moje výbava na dobré jídlo a pití, kterou s sebou mám většinou vždy bez rozdílu typu cesty. Jedná se o moje “zero” waste pomocníky, kam mimo jiné patří i výše zmíněná lahev na vodu. Někdy ale volím i mojí žlutou stálici, Chilly bottle, která udrží pití buď studené či naopak.

Hygienické potřeby

Holky většinou zajímá, co obsahuje moje hygienická taštička. Opomíjím nyní dekorativní kosmetiku a uvádím níže obsah hygienické taštičky, který na cesty vozím nejčastěji.

WASH POUCH | Hygienická taštička by PeakDesign

Technika

Na závěr upřesnění elektroniky, kterou na cesty vozím a která jde ruku v ruce s minimalistickou výbavou a tématem nalehko. Dříve jsem měla tendenci vozit spíše více věcí na natáčení a batoh se mi pak pěkně pronesl. Snažila jsem se tedy najít variantu, která uspokojí moje potřeby jakožto tvůrce a zároveň prcka. 😀

 • SONY Alpha 6500
  nebo
  SONY Alpha 6400 s výklopným displejem
 • stativ Vanguard
 • SD karty
 • baterie
 • nabíječky
 • cestovní rozbočovač s 5 zásuvkami a výměnnými koncovkami Power Cube (geniální na cesty!)
 • sluchátka Bose
 • MacBook Pro 13-inch
 • externí disk LACIE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.