Řím: Město, ve kterém se musíte ztratit

Řím jsem měla možnost poprvé navštívit v létě v rámci cesty, o které jste rozhodovali vy. Bylo to jedno z měst, které jsem měla dlouho na seznamu a o kterém jsem tušila, že si ho zamiluju. Láska to byla na první pohled. Dnes bych vám ráda ukázala, jaká místa jsem si během návštěvy Říma oblíbila a sdílela s vámi jako vždy nějaké praktické tipy. 

V Římě se stačí toulat uličkami, což je jeden z mých nejoblíbenějších způsobů objevování města, a nechat se unášet místní atmosférou. Většinou ty nejzapadlejší uličky mají to největší kouzlo. Nicméně, ať chcete nebo ne, narazíte vždy na nějakou mega památku. Řím je jich totiž plný a jisto jistě stojí za to je navštívit.

Jakási ulice v Římě

Nezapomínjte se dívat nahoru! 🙂

Pohled na Tiberský ostrov

Ztraceno v uličkách Říma

Typický Řím – nepočet skútrů a nádherných budov

Zkuste Roma Pass

Po městě se dá bez problému pohybovat pěšky. Určitě se ale vyplatí sem tam popojet, o to víc, pokud jste v Římě na pár dní, jako jsem byla já. Máte možnost si zakoupit čistě jen jízdenku (denní vyjde na 6 Euro, na tři dny 18 Euro) nebo si pořídit Euro Pass, pokud máte v plánu i návštěvu památek. Ten vychází na 28 Euro na 2 dny nebo 38, 50 Euro na 3 dny. V ceně je doprava zdarma, 2 vstupy do památek, mezi které patří i Koloseum a spousta dalších. Navíc nemusíte čekat v řadě, což u některých památek vážně oceníte. Dále máte v ceně různé slevy do divadel, muzeí, na festivaly a podobně.

S hudbou v uších podél řeky

Okamžitě po příjezdu do Říma jsem naladila klasickou italskou hudbu. Tak nějak dokresluje celý ten dojem a v mém případě nesměla chybět. Můžete naladit třeba mnou vytvořený seznam na Spotify a jen tak se procházet. Nejkrásnější částí pro mě byl západ slunce podél řeky Tibery. Neskutečně krásný pohled a zároveň dost živo. Máte možnost zabrousit do různých kavárniček, restaurací a nebo se jen kochat.

Takové to bydlení po italsku

Moje představa o ubytování v Římě byla jasná. Chtěla jsem bydlet v takovém tom bytečku s výhledem na střechy, malou terasou, dřevěnou postelí a starým nábytkem. Jelikož jsem pár dní před tím spala v hamace, těšila jsem se na pohodu a vlastní sprchu. Lovila jsem na AirBnb. Bohužel na poslední chvíli a tak bylo dost favoritů nedostupných. Měla jsem ale štěstí a jeden z bytů, který odpovídal mojí představě, byl volný. Nevlastnil ho jednotlivec, jako to u bytů přes AirBnb bývá, ale firma. Je to čím dál častější. Většinou se snažím si vybírat přímo byty, kde buď majitelé bydlí nebo ho pronajímají, ale co už. Rozšoupla jsem se a ubytovala se. Byt byl SUPER! Byl přesně takový, jako jsem si ho představovala. Litovala jsem jen jeden večer, kdy přišla bouřka, padaly provazy vody, což staré, fotogenické a oprýskané dveře na balkón nezvládaly. 😀

Let’s share!
Pokud jste ještě AirBnb nikdy nevyzkoušeli, mám pro nově příchozí kredit na první pobyt ve výši 725 Kč. 🙂 Oplátkou mi za to přistane taky nějaké ta kačka. .)

Nejmenší stát na světě

Ano prosím, nejmenší sát na světě se nachází v Římě. Věřím, že to moc dobře víte. 🙂 Jedná se o nejmenší stát, jde-li o rozlohu a počet obyvatel.Počet obyvatel činí nějakých 800 lidí a rozloha je rozkošných 0,44 km². Udělala jsem chybu a nevystála si řadu do Baziliky sv. Petra. Alespoň o důvod víc vrátit se zpět. Za to jsem ale stihla poslat poslední várku pohledů, kterou jsem slíbila těm z vás, kteří objednají na e-shopu. 🙂

Pijte vodu z pítek

Viděli jste film “Jíst, meditovat, milovat”? Julia Roberts se učí jíst právě v Římě a mimo to i pít z pítek jako pravá Italka. Věřte mi, chce to trochu skills. 😀 Nicméně Řím je fontánami posetý, což jsem dost ocenila. Obecně tahám svojí lahev všude, ale ne vždy je ve městě dost míst, kde vodu snadno doplnit. V Římě bez problému. Mimo jiné jsem si do telefonu stáhla aplikaci s mapou všech fontán, která mi doplňování potřebných tekutin usnadňovala.

Láhev by Chilly Bottles, kterou jsem dostala darem od mého parťáka na cestách, mobilního operátora Kaktus, v rámci dlouhodobé spolupráce.

Takový to must-see

I kdyby jste se chtěli v Římě vyhnout must-see památkám, nevyjde to. Řím je jich totiž plný a vždycky na vás někde vykoukne architektonický skvost. Nemusela jsem ani moc snažit a navštívila následující místa. Věřím, že při příští návštěvě přibudou další na seznam.

Pantheon

 

Pantheon

 

Španělské schody. P.S.: Slečny, nepřijímejte zde kytičku do ruky, akorát vás to bude stát nervy a peníze. 🙂

Španělské schody, kde bylo na můj vkus už až moooc lidí!

Fontána di Trevi, na kterou jsem vyrážela brzy ráno, viděla, jak se čistí všechny ty mince, co v ní přistanou, a už v tom čase tam stála první řada lidí. 🙂

Východ slunce a Koloseum.

Fontána dei Fiumi aneb fontána čtyř řek

Park Villa Borghese

Pokud se chcete ukrýt před sluncem a strávit den v parku, doporučuju park Villa Borgehese. Je pořádně rozlehlý. Máte zde nespočet možností, kde se jen tak usadit, položit a číst si a nebo poslouchat hrát místní umělce na kytaru. Když dojdete až k Terrazza del Pincio, budete mít krásný výhled na Řím a náměstí del Popolo.

Tempio di Esculapio

Casina Valadier

Náměstí del Popolo a výhled z Terrazza del Pincio

Jídlo, víno, kavárny

Při cestování je potřeba i ochutnávat! Jedna z mých oblíbených restaurací Ce Stamo A Pensà, která byla spíš jakýsi fast food, se nacházela kousek od mého AirBnb. Měla jsem tam úžasné lilkové lasagne a ochutnala i pár jejich smažených mini dobrot.

Moc ráda jsem snídala v baru – kavárně, ze které jsem měla výhled na Koloseum. Mám ráda sladké snídaně. Tu kterou vidíte na fotce jsem si trochu vytvořila sama. Stačí si objednat palačinky s javorovým sirupem a misku ovoce k tomu. 🙂

Zálusk jsem měla ještě na jednu kavárnu kousek od této, bohužel byl svátek a měli po celou dobu mé návštěvy zavřeno. Tak možná to za mě napravíte vy. 🙂 Dejte vědět, zda tam snídaně stojí za to.

Inspirovali jste se? Navštívíte-li některé z míst v tomto článku, podělte se na sociálních sítích a označte mě. Udělá mi to radost! 🙂