Jak řeším internet a volání na cestách
Přiznávám, s papírovou mapou bych si asi pár týdnů na cestě nerozuměla, pak bychom si na sebe možná zvykli. Trávila jsem sice jako dítě většinu času bez telefonu, nicméně technologie se mě dotkly ještě během povinné školní docházky a od té doby jsou součástí mého života. Na cestách jsem za vymoženosti dnešní doby nesmírně ráda a to především, jde-li o internet a online mapy.

Od roku 2017 vzešla v platnost nová regulace, která nám umožňuje využívat služby operátora za stejných podmínek v osmadvaceti státech EU a v dalších zemích EEA. V praxi to znamená, že ihned po překročení hranic nemusíte nic řešit. Volaní, SMS, data – vše je za stejnou cenu, jako když byste služby operátora využívali doma.
Mířím-li do jedno ze států na seznamu, využívám služby mobilního operátora Kaktus, se kterým to táhnu už nějaký ten pátek. U něj si neplatím měsíční tarif, ale využívám systém kreditu, který čerpám pouze na to, co zrovna potřebuju. Proč?
Hodně často se vydávám i do zemí mimo EU, kde se vyplatí si pořídit lokální SIM kartu. Máte samozřejmě možnost využít i roaminových služeb, ale právě cena rozhoduje.

Velmi často se vyplatí koupit si SIM kartu na místě, obzvlášť třeba v Asii, kde jsou ceny výrazně nižší. V tom čase nevyužívám @mujkaktus, nic neplatím a SIMku si schovávám do peněženky.
Místo toho si pořizuju na základě výhodné nabídky na trhu novou SIMku v trafice nebo přímo na pobočce operátora, kde bývá výhodou okamžitá aktivace karty. Pokud nakupuju v trafice, zapojují se místní a zabere to o něco déle. 😀
Pokud by vás zajímalo, jaké státy spadají do regulace EU, najdete to zde.
Jde-li o přehazování SIM karty, doporučuju, cestujete-li často, pořídit si mobilní telefon se dvěma sloty. Já mám SONY XPERIA XZ3. Jeden ze slotů ale využívám spíše pro extra SD kartu, protože fotím o sto šest. Nicméně když je potřeba, mohu mít obě SIM karty v mobilu současně.
Veřejné wifi na cestách využívám taktéž, je ale zapotřebí dávat si bacha v momentě, kdy děláte online operace s osobními daty a citlivými údaji. V tom případě si raději nastavím hotspot a surfuju přes data ze SIM karty. Během cest řeším práci, e-maily nebo platím účty na počítači. S hotspotem jsem si dlouho vystačila i v Maroku, kde wifi nebyla tak silná a já pracovala online na dálku. Přes hotspot jsem dělala vše – od hovorů s klienty po maily.
Ať už míříte kamkoli, nezapomínejte, že mobilní telefon a internet by vám měli sloužit, ne vás vlastnit. Výhod být online ne cestách je nespočet, třeba orientace v místě, snazší přesuny, rychlé rezervace hostelů, hotelů, komunikace. Nezapomínejme ale na to, proč jsme vycestovali. Seznámení se s novými lidmi, kulturami, chutěmi a místy. Tak hlavu vzhůru a #minveciviczazitku přeju! 🙂

