Vše, co potřebujete vědět o třídění odpadu

Třídění planetu nespasí, ale je projevem civilizované společnosti, která vnímá, že tu není žádná PLANETA B. A pokud ano, tak o ní zatím na sto procent nevíme. Průměrný Čech ročně vyprodukuje přibližně 320 kg odpadu. Z komunálního odpadu se nám zatím daří vytřídit pouze 15 %, a to není žádná sláva. Pojďme se tedy podívat na to, jak správně třídit a co vlastně. Česká republika je mezi Evropskými státy v celkové míře recyklace obalových odpadů na druhém místě za Belgií, ale i tak se stále máme co učit. 🙂

Předcházet odpadu

Nejlepší variantou je se samotnému vytváření odpadu vyvarovat. Nemusíte být hned ZERO WASTE a produkovat nulový odpad jako třeba Bea Johnson, americká bloggerka francouzského původu. Avšak budete-li chtít, jde to a Bea je toho živým důkazem. Inspirovat se můžete v knize Domácnost bez odpadu, které je právě Bea autorkou.

Teď spadněme na zem, do reality, do denního režimu a života, který vedeme. Nemusíte se hned snažit svůj život zbavit veškerých obalů. Věřte mi, zkusila jsem si rychlý sešup do bezobalového extrému a nesetkalo se to s úspěchem. Z mé zkušenosti se vyplatí postupnými kroky měnit návyky a naučit se žít více v souladu s naší planetou (do čehož se samozřejmě neřadí jen odpad, ale o tom jindy).

Taška nejen na nákupy, ale i cesty k prodeji na www.minveciviczazitku.cz

Jak tedy začít? Odmítejte! Odmítejte letáky zdarma, když vás nezajímají, reklamní předměty, igelitové sáčky, plastová brčka… Odmítejte věci, které nepotřebujete nebo které jsou na jedno použití a dají se nahradit jinak. Zkuste s sebou kamkoli jdete tahat plátěnou tašku, spíš klidně dvě. Hodí se nejen při nákupu nového oblečení, ale především při koupi potravin, pro které chodíme často. Nebojte se pořídit si nebo doma ušít vlastní malé pytlíky na ovoce, zeleninu, pečivo a přihoďte je do tašky či batohu taky. Postupně můžete přidávat další a další změny, díky kterým budete předcházet odpadu. Mimo jiné existují i bezobalové obchody, které nabízí zákazníkovi možnost nakoupit nejčastěji potraviny a drogerii bez obalu.

“Každým nákupem rozhodujeme. Rozhodujeme o trhu a o tom, co bude a co nebude k prodeji. Myslete na to, pokud si přejete méně zbytečných obalů ve společnosti.”

Člověče, třiď!

Když už odpad vznikne, je fajn se zorientovat v tom, jak celý cyklus funguje a možná se i zamyslet nad tím, proč tu vlastně je v takovém množství. Snaha ulehčit člověku život, to je jistě jeden ze záměrů, který dal různým typům obalů a produktů život. Mimo jiné se ale odpad stal i slušným obchodem. “Je běžnou praxí, že některé státy odpad nakupují ze zahraničí a pak ho na svém území energeticky využívají (spalují). Podobně je tomu i s odpady tzv. nebezpečnými (toxické odpady, chemické zbraně, munice) nebo jadernými. I s nimi se obchoduje. Kromě odpadu samého je zdrojem obchodu i recyklace, kdy se prodává vytříděný odpad nebo z něj vyrobený recyklát. Zatímco tedy pro někoho je odpad komodita, které se potřebuje zbavit, pro jiného je tentýž odpad zdrojem příjmů,” uvádí web Trideniodpadu.cz.

Máme-li již vzniklý odpad, je na místě se s ním vypořádat. V současné době poskytují města a obce kontejnery na základní druhy odpadu: sklo, papír, plast. Přibyly také nápojové kartony a kovové obaly. Často se ale spotřebitel setkává s otázkou, co kam patří a zda-li má cenu daný obalu, produkt vůbec vytřídit do zmíněných kontejnerů. Doporučuji řídit se samotným popisem a návodem na kontejnerech. Pokud se ale najde produkt, se kterým si nevíte rady, odpověď jisto jistě najdete v seznamu zde.

Základní informace o třídění

Papír | Modrý kontejner
Patří do nich časopisy, noviny, sešity, krabice, papírové obaly, cokoliv z lepenky, nebo knihy. Obálky s fóliovými okénky sem můžete také vhazovat, Nevadí ani papír s kancelářskými sponkami. Zpracovatelé si s nimi umí poradit. Bublinkové obálky vhazujeme pouze bez plastového vnitřku!
Nepatří do nich celé svazky knih (vhazovat pouze bez vazby, ve větším počtu patří na sběrný dvůr), uhlový, mastný nebo jakkoliv znečištěný papír. Tyto materiály nelze už nadále recyklovat. To samé platí o termopapíru (účtenkách).

Plast | Žlutý kontejner
Patří do nich fólie, sáčky, plastové tašky, sešlápnuté PET láhve, obaly od pracích, čistících a kosmetických přípravků, kelímky od jogurtů, mléčných výrobků, balící fólie od spotřebního zboží, obaly od CD disků a další výrobky z plastů.Pěnový polystyren sem vhazujeme v menších kusech.
Nepatří do nich mastné obaly se zbytky potravin nebo čistících přípravků, obaly od žíravin, barev a jiných nebezpečných látek, podlahové krytiny či novodurové trubky.

Sklo | Zelený a bílý kontejner
Do zeleného kontejneru můžeme vhazovat barevné sklo, například lahve od vína, alkoholických i nealkoholických nápojů. Vhodit do zeleného kontejneru můžete také tabulové sklo z oken a ze dveří.
Do bílého kontejneru vhazujte sklo čiré, tedy sklenice od kečupů, marmelád či zavařenin a rozbité skleničky.
Do těchto nádob nepatří keramika a porcelán.
Nepatří sem ani autosklo, zrcadla nebo třeba drátované sklo, zlacená a pokovená skla. Varné a laboratorní sklo, stejně jako sklokeramika do zeleného kontejneru také nepatří. Vratné zálohované sklo vracejte zpět do obchodu.

Nápojové kartony | Oranžový kontejner
Patří do nich krabice od džusů, vína, mléka a mléčných výrobků, které je potřeba před vhozením do kontejneru řádně sešlápnout.
Nepatří do nich „měkké” sáčky, například od kávy a různých potravin v prášku. Neodhazujte sem ani nápojové kartony obsahující zbytky nápojů a potravin.

Kovové obaly | Šedý kontejner
Patří do nich prázdné nápojové plechovky, prázdné konzervy, tuby, kovové uzávěry nebo víčka.
Nepatří do nich obaly od deodorantů ve spreji, motorových olejů, benzínu, barev a dalších chemických nebo nebezpečných látek.

Ostatní odpady
Produkty, které nevyhazujeme denně, jako třeba žárovky, zářivky nebo baterie, mají také síť zpětného odběru.

 • Osvětlovací zařízení
  Ekolamp.cz
  Nezisková společnost Ekolamp vybudovala v České republice širokou síť sběrných míst a poskytuje zdarma služby sběru a recyklace osvětlovacích zařízení a to jak firmám a institucím, tak i běžným občanům. Zářivky, ať už trubicové (lineární) nebo kompaktní, či LED žárovky, zná dnes jistě každý. Ve většině domácností jich mají hned několik. Ve firmách a v kancelářích, kde jsou náklady na energie důležitým sledovaným ukazatelem, je jich ještě více. Jejich stále častější používání však s sebou přináší závažný problém – co s nimi, když doslouží? Světelné zdroje obsahují druhotně využitelné suroviny a zářivky navíc stopové množství rtuti, rozhodně proto nepatří do běžného odpadkového koše. Povědomí o nutnosti recyklace světelných zdrojů má 80 % domácností. V praxi však stále 30% úsporek končí v komunálním odpadu, a to navzdory dostupné sběrné síti.
  Mapu sběrných míst naleznete zde a pokud si nejste jisti, zda osvětlení ve vaší domácnosti nebo práci patří do kontejnerů společnosti Ekolamp, stáhněte si jejich apku Kam s ní?, která vám bude v rozhodování nápomocná.
 • Baterie
  Ecobat.cz 
  Když hodíte použitou baterii do popelnice na směsný odpad, skončí na skládce nebo ve spalovně. V obou případech se z ní uvolňují škodlivé látky, včetně těžkých kovů, které znečisťují ovzduší, půdu, podzemní a povrchové vody. Když ale absolvujete pár kroků navíc k nejbližšímu sběrnému místu, pak nejenže přírodu neznečisťujete, ale navíc ji šetříte, protože díky recyklaci z použitých baterií získáváme druhotné suroviny, zejména kovy, které mohou sloužit k výrobě nových produktů. Ecobat je schopen prostřednictvím recyklace ze 100 kilogramů baterií získat 65 kilogramů kovonosných surovin, které znovu slouží lidem k užitku.
 • Elektroodpady
  “Základní povinností každého producenta elektroniky je povinnost zajistit zpětný odběr spotřebičů, které uvedl na trh (prodal), a jejich následné zpracování nebo likvidaci. To může výrobce dělat sám, ale výhodnější pro něj je spojit se s konkurencí a vytvořit tzv. kolektivní systém. Tento systém pak výrobci financují a systém se papírově i fyzicky postará o jejich elektroodpad. Tak fungují i kolektivní systémy sběru elektroodpadu v ČR. Tato povinnost bude možná brzy rozšířena i na dovozce, ” udává web Trideniodpadu.cz.
  Společnosti zajišťující zpětný odběr elektroodpadu
  www.asekol.czwww.elektrowin.cz

Nepleťme si ale třídění a recyklaci. Pro detailnější informace na toto téma vřele doporučuji návštěvu webu Trideniodpadu.cz, kde najdete vše psáno jasně a bez zbytečných kudrlinek! .)

Co takhle kompost?

Nejčastějším odpadem v domácnosti je kuchyňský bioodpad, který i když se to nezdá, je ten nejproblematičtější. Většina biodpadu končí ve směsném odpadu, který následně končí na skládkách či ve spalovnách. Bioodpad se však obtížně pálí a na skládkách je k ničemu. Přitom tento typ odpadu je ten nejužitečnější. Některé obce a města v ČR organizují pro své občany sběr biodpadu. K tomuto sběru se pak nejčastěji využívají hnědé odvětrávané popelnice, nebo mobilní sběry, případně je možné je odkládat na sběrném dvoře. Ideálním způsobem je však kompostování. A nenechte se mýlit, to se dá s přehledem zvládnout i v městském bytě bez terasy či balkónu.

http://www.gardners-eshop.cz/

Vermikompostér | Gardners-eshop.cz

Máte-li zahrádku, jste v pohodě. Stačí se mrknout, jak si takový kompost zařídit a následně se o něj starat. Bydlíte-li v bytě, nezoufejte, máte taky možnost kompostovat. Vermikompostér je nádoba umožňující kompostovat zbytky potravin. Vypadat může velmi stylově. Vermikompostér Urbanlive se pyšní moderním vzhledem od předního českého designera Jiřího Pelcla a kvalitním technologickým zpracováním od firmy Plastia, etablovaného evropského výrobce zahradnických potřeb. Design se soustředí na praktičnost, snadné čištění a zajištění bezproblémové zpracování odpadu bez zápachu nebo plísně. Stačí následovat pár jednoduchých pravidel a vaši noví pomocníci, žížaly ve vermikompostéru, přemění váš bio odpad na vermikompost a žížalí čaj. Získáte tak vysoce kvalitní organické hnojivo pro pěstování pokojových i venkovních rostlin.

Jak to přesně funguje? Mrkněte na video!

Byl pro Tebe článek užitečný, baví tě, co dělám? Sdílej ho dál! 🙂 Kamarádi to jistě ocení a já taky! 🙂