Tipy na ZERO WASTE a ECO-FRIENDLY vánoční dárky

Vánoce nemusí být jen nevědomé nakupování, stres a výprodeje. Zkuste si svátky letos užít, být s rodinou, přáteli a soustředit se primárně na čas strávený s nimi. Všichni rádi obdarováváme naší rodinu a blízké. Co to letos udělat jen více odpovědně a v souladu s naší planetou? Vybrala jsem pro vás několik dárků, které spadají do sekce zero waste, tj. nevznikne u nich v podstatě žádný odpad, nebo eco-friendly, s cílem šetřit přírodu. Obdarovaní z nich budou mít jistě velkou radost a vy dobrý pocit ze zodpovědného nákupu. 🙂

NIC NECHCI!

Byli jste celý rok hodní? Ruku na srdce! Každý máme nějaké malé nebo možná velké hříchy. Hříchy, které se staly, už nikdo nevrátí. Buď budou dál zatěžkávat vaše bedra, jen tak nepříjemně viset ve vzduchu, a nebo je můžete zábavnou formou přiznat sobě i Zpovědnici a proměnit je v dobro. A to poslat těm, kteří ho potřebují. Zábavný projekt a aplikace Zpovědnice pro podporu sebereflexe a charitativního smýšlení je tu třeba pro ty z nás, kteří letos nic nechtějí.  Za tímto nápadem stojí Jirka Mádl a realizací společnost Sugarman. Za mě skvělý způsob, jak poslat trochu toho dobra a radosti dál.

PRO OCEÁN

Dárek, který na mě už čeká doma, obdarovala jsem se jím sama. 🙂 Může se stát i dárkem pro kohokoli jiného, kdo má vztah k přírodě a záleží mu na tom, jak se jí daří. Nákupem tohoto náramku odstraníte z oceánu jednu libru odpadu. Je vyroben ze 100% recyklovaných materiálů. Korálky jsou vyrobeny z recyklovaných skleněných lahví a šňůra je vyrobena z recyklovaných plastových lahví na vodu. Přispívat na úklid oceánů můžete i měsíčně a každý měsíc obdržet unikátní náramek.

DARUJTE ZÁŽITEK

Zážitek je podle mě ideální dárkem nejen v době Vánoc. Možností je nespočet, můžete koupit lístky do divadla, na koncert nebo do muzea. Máte-li možnost do koupě zážitků více investovat, vyhledejte letenky do nějakého Evropského města, nebo zalovte na Slevomatu, kde najdete nespočet různých pobytů, wellness zážitků nebo třeba luxusních večeří. 🙂
Máte-li chuť pořídit společný zážitek pro více členů rodiny, můžete mrknout na únikovou hru po 2 – 6 lidí. Já s rodinou naposledy navštívila hru Tajemství císaře od The Chamber. Byl to skvělý zážitek! Bavilo nás to natolik, že jedním z dárků pod stromečkem bude právě hra od The Chamber. Tentokrát si už troufneme na strašidelnější verzi. 😛

Připravila jsem pro vás i video o tom,
jak celé Vánoce pojmout více eco-friendly

VYROBTE TO

Nikdy jsem nebyla ten typ člověka, který by dárky vyráběl. Až do té doby, než mě začalo bavit kuchtit. Rozhodla jsem se letos obdarovat své blízké produkty vlastní výroby. Nebudu říkat, čím přesně, určitě to teď čtou – že jo babi? 😀 Nicméně právě při přípravě jedlých dárků je možnost dost přírodě ušetřit. Obaly, které použijete, mohou být již jednou použité sklenice, krabičky atp. Jídlo se sní a pokud chcete produkt pěkně ozdobit, zkuste vzít třeba starý karton, rozstřihat ho, napsat jméno obdarovaného a přivázat jej jednoduchým provázkem.

ZERO WASTE POMOCNÍCI

Skvělým dárkem mohou být, v případě, že se o životní prostředí obdarovaná osoba alespoň trochu zajímá, pomocníci ze světa zero waste. Já osobně velmi často nakupuji třeba na e-shopu Econea nebo Zahradni-kompostery.cz, kde seženete dost prima věcí do domácnosti.

Mými favority jsou:
Obal na potraviny s včelím voskem a pryskyřicí

Sáčky na ovoce a zeleninu z biobavlny

Praktický malý koš na sběr bioodpadu v domácnosti

Lahev z odolného borosilikátového skla


Ecoegg pro praní bez chemie

Zubní kartáček z plně biologicky rozložitelných materiálů

VĚNUJTE SVŮJ ČAS

Určitě je něco, co umíte více než dobře., tak co svůj um a čas věnovat. Můžete vytvořit jednoduché kartičky, na které napíšete, jakou činnost obdarovanému věnujete. V mém případě by to mohla být třeba stavba webu nebo poradenství ohledně sociálních sítí. Takový dárek je opravdu užitečný a danému člověku může pomoci. Darovat můžete třeba i pozvání na kafe, oběd, společně strávené odpoledne. Chtěla bych snad jen podotknout, že je důležité opakovaně se připomenout s dárkem, který jste věnovali. Někdy je obdarovanému trapné se ozvat a zahlásit: ,,Tak kdy mě vezmeš na ten oběd?” 😀 Tím, že se daná činnosti a čas opravdu naplní tak, jak jste slíbili, ukážete, že se nejednalo jen o prázdná slova na papíře. 🙂

ELEKTRONICKÁ VERZE

Skvělými dárky jsou také ty online. Jak dlouho už vaše kamarádka mluví o tom, že si musí končně zaplatit Spotify premium? Kupte jí ho vy! Možností je opět hodně. Můžete třeba koupit elektronickou verzi jakékoli knihy nebo rovnou celou online knihovnu jako je třeba Bookport. Pokud je dotyčný milovníkem seriálů, tak co třeba předplatné Netflixu? 🙂

DÁRKOVÉ KARTY

Pokud víte, jakou značku nebo obchod má obdarovaný rád, kupte mu dárkovou kartu. Můžete ji často pořídit opět online anebo fyzicky. S jistotou si ale daný člověk vybere to, po čem opravdu touží, co potřebuje.

PODPORA ČESKÉ VÝROBY

Snažím se podporovat lokální tvorbu, ať jsem, kde jsem. V Česku je nespočet krásných a k přírodě šetrných produktů, které stojí za to zmínit. Vybrala jsem pár, které vám mohou být inspirací.

JÓGA Diář o rozměru A6 je vytištěn na ekologicky šetrném papíru. Navržen se smyslem pro detail a vyroben s péčí v České Republice. Ilustrace ásan kreslila česká autorka Bára z Nikolajky. Každá ilustrace je tedy originál. Součástí diáře je designová, ručně vyrobená záložka, ozdobená kovovým přívěskem bez obsahu niklu. Z každého prodaného diáře se věnuje 10 Kč na projekt Malá joga. Je to projekt, který spojuje děti s onkologickým onemocněním s lektory jógy a pomahá jim tak překonat těžké období jak po fyzické tak po psychické stránce. Váš nákup má smysl.

Farmářské produkty až domů vám přivezou ze Světa bedýnek. Jídlo, jak jsem již psala, je podle mě skvělým dárkem, který je v tomto případě spojený se zážitkem z chuti kvalitních potravin. Skvělé je, že nakupujete online a dárek dorazí až domů.:)

Konečně vývar, když jsem u toho jídla, je český produkt, který seženete na mnohým online obchodech s jídlem a už i v Globusu. Nápadu moc fandím a ještě víc mě těší, že nabírají na popularitě a do jejich boje proti kostkám (bujónům) se zapojuje více a více lidí.

Na závěr tu mám českou firmu, na kterou jsem narazila nedávno. Ani nevíte, jak dlouho jsem hledala výrobce kvalitních dřevěných prstýnků na zakázku. Je to přesně od té doby, co jsem si jeden koupila na trzích v Českém Krumlově. Po roce prasknul. Bylo mi to děsně líto, ale od té doby nic, co by za to stálo a bylo v mém stylu. Na e-shopu WOWO design můžete zakoupit dřevěné náramky, prstýnky, náhrdelníky nebo si nechat šperk vytvořit na zakázku.

 

Krásné Vánoce vám všem! 🎄 Budu ráda, když článek pošlete dál! 🙂